معايير اختبار تحديد الكفاءة اللّغويّة القبليّ في اللّغة العربيّة للنّاطقين بغيرها
Yabancı dil olarak Arapça öğrenenlerin yeterliliğinde test ön kriterleri
  1. Tez No: 699340
  2. Yazar: FAIZEH ALGHAFEER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırma; Arapça eğitimi veren kurumlarda, ana dili Arapça olmayan öğrencilere sunulan dil yeterlilik testlerinin gerçekliğini ortaya çıkarmayı, eğitim sürecinde bu testlerin ne kadar önemli olduğunu açıklamayı ve bu testlerin hazırlanmasında bilimsel temelleri atmayı hedeflemektedir. Araştırma aynı zamanda bu testlerin hazırlık mekanizmalarını, prosedürlerini, tekniklerini belirlemeyi, testlerin geliştirilmesi için çalışmayı ve test uygulamalarına modern tekniklerin dahil edilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada; araştırmacı, bu tür sınavlarda gerekli olan temelleri ve standartları belirlemek için bireylerin veya kurumların deneyim, çaba ve kazanımlarından istifade ederek bilgileri toplamaya çalışmıştır. Araştırma, tanımlayıcı analitik yönteme dayanmaktadır. Araştırmacı, ankette örneklendirilen araştırma araçlarını hazırlamıştır. Arapça eğitimi veren kurumlarda, ana dili Arapça olmayan öğrencilere sunulan dil yeterlilik testleri hakkındaki araştırma, testlerin geliştirilmesi için yapılan bazı girişimlere rağmen sonuçlanmıştır. Ancak şekil, içerik ve uygulama yöntemleri açısından birçok temel ve kriter halen eksiktir. Bunun nedeni ise; bu testlerin standart bir tabloya sahip olmaması, yapısındaki sağlamlığın ve gerçekliğin doğrulanmaması ve müfredatlarının ayırt edilememesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research reveals the reality of the language proficiency tests that are offered to Learners of Arabic language speaking other than it in Arabic Language Institutes. The research is an attempt to clarify the scientific basis for preparing this test. To define the test preparation mechanisms, procedures and techniques, It is a step to collect experiences, efforts and achievements in this field, individually or institutional. The research relied on the analytical descriptive method, The researcher prepared the research tools represented in the questionnaire .The results of the research revealed that the tests for determining the language proficiency offered to learners of the Arabic language speaking other than Arabic still lack many sound foundations and standards. Either at the level of content or Implementation. This is due to the fact that these tests are not based on a specification schedule And the lack of verification of its sincerity, constancy, difficulty and non-discrimination of its vocabulary.