Kadın çalışanların cam tavan sendromuna ilişkin algıları ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the perceptions of female employees about glass ceiling syndrome and their psychological well-being levels
- Tez No: 699362
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KUMCAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Cam tavan, kadınların çalıştıkları örgütlerde bir üst düzey pozisyona yükselmesini engelleyen, görünmeyen ve aşılamayan engeller olarak tanımlanmaktadır. Zaman içerisinde cam tavan ile karşılaşan kadınlar, iş hayatında yükselmekte güçlük çekmekte, ağır iş şartlarında çalışmakta, cinsiyetçi yaklaşıma maruz kalmaktadır. Bu tip durumların kadınlarda farklı ruhsal durumlara ve davranışlara yol açabildiği gözlemlenmiştir. Bu durumun çalışan kadınların psikolojik iyi oluş düzeylerini olumsuz yönde etkilediği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı Samsun ili merkez ve ilçelerinde çalışmakta olan kadınların cam tavan sendromuna ilişkin algıları ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi çeşitli faktörlere(eğitim düzeyi, çalışma süresi, eş durumu, medeni hali, eşin çalışma durumu, aylık gelir düzeyi vb.) göre incelemektir. Araştırmada genel tarama modellerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Samsun ili merkez ve ilçelerinde çalışan toplam 626 kadın katılımcıdan elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Karaca' nın 2007 yılında geliştirdiği“Cam Tavan Sendromu Ölçeği”ile Diener ve arkadaşları (2010) tarafından geliştirilmiş olan“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glass ceilings are defined as invisible and insurmountable obstacles that prevent women from advancing to a higher level position in the organizations they work for. Over time, facing with a glass ceiling, women have difficulty rising in their business lives, work under heavy working conditions, and are exposed to a sexist approach. It has been observed that such situations can lead to different mental states and behaviors in women. It is thought that this situation negatively affects the psychological well-being levels of working women negatively. The purpose of this study is to examine the relationship between perceptions of women working in the city center and districts of Samsun province regarding glass ceiling syndrome and their psychological well-being according to various factors (education level, working time, spouse status, marital status, spouse's employment status, monthly income level, etc.). . Descriptive survey model, one of the general survey models, was used in this research. The data of the study were obtained from a total of 626 female participants working in Samsun city center and its districts. In the research,“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Glass Ceiling Syndrome Scale”developed by Karaca in 2007 and“Psychological Well-being Scale”developed by Diener et al. (2010) were used as data collection tools. The data of the research were analyzed by using the SPSS 22.0 program.