Alt kültür olarak din unsurunun özel günlerdeki satış tutundurma ve tüketici satın alma karar sürecine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of religion as a subcultural element on the sales promotion and consumer purchase decision process on special days
  1. Tez No: 699363
  2. Yazar: EBRU ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin dini inançlarını temel alarak kutladıkları ritüeller ile diğer özel günlerde satın alma davranışlarının ve niyetlerinin değişip değişmediğini tespit etmek ve işletmelerin satış tutundurma faaliyetlerinin özel günlerde tüketicilerin satın alma davranışına olan etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçtan hareketle, Türkiye'de ve İngiltere'de yaşayan 18 yaş üstü 789 katılımcıyla Türkiye'de Kurban Bayramı'ndan önce İngiltere'de ise Noel'den önce kolayda örnekleme yöntemi ile dijital ortamda çevrimiçi anket uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre işletmelerin özel günlerde yaptıkları indirimlerin, sundukları promosyonların ve ödeme kolaylıkların tüketicilerin satın alma davranışı ile olumlu ilişkisi bulunmaktadır. İşletmelerin özel günlerde sattıkları ürün veya hizmetlerde yaptıkları kampanya, indirim gibi promosyon faaliyetlerinin tüketicileri satın almaya ikna ettiği söylemek mümkündür. Hem Türkiye'de hem de İngiltere'de dini özel günlerde tüketicilerin satın alma davranışının arttığı görülmüştür. İngiltere'den ankete katılan kişilerin dini özel günlerde satın alma davranışının arttığını belirten katılımcı oranının Türkiye'den katılanlardan anlamlı derecede fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the purchasing behaviors and intentions of consumers change in the rituals they celebrate based on their religious beliefs and on other special days, and to reveal the effect of the sales promotion activities of the companies on the purchasing behavior of the consumers on special days. For this purpose, an online survey was applied on a digital platform with the convenience sampling method before the Feast of Sacrifices in Turkey and before Christmas in England to 789 participants over the age of 18 living in Turkey and in England. According to the results of the research, the discounts, promotions and payment facilities offered by the companies on special days have a positive relationship with the purchasing behaviour of customers. It is possible to say that the promotional activities such as campaigns and discounts made by the companies on the products or services that they sell on special occasions convince the consumers to buy. It has been observed that the purchasing behavior of consumers on religious special days has increased both in Turkey and England. It was determined that the rate of participants who stated that the purchasing behavior of people participating in the survey from England increased on religious special days was significantly higher than those from Turkey.