Hilgers apareyi (pendex)ile hızlı üst çene genişletmesi ve molar distalizasyonu sonucunda elde edilen değişikliklerin incelenmesi
The evaluation of the changes resulting from rapid maxillary expansion and molar distalization with Hilgers appliance
  1. Tez No: 196236
  2. Yazar: BETÜL UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada üst çene darlığı ve dişsel Sınıf II anomaliye sahip bireylerde Pendex apareyi ile yapılan tedavi sonucunda diş, çene, yüz sisteminde meydana gelen değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın materyalini, ortalama yaşları 12.95 yıl olan 25 bireyden tedavi öncesi ve sonrasında standart şartlarda alınan lateral sefalometrik filmler, posteroanterior filmler ve ortodontik modeller oluşturmaktadır. Bireyler, molar distalizasyonu amacıyla kullanılan pendulum apareyinin bir modifikasyonu olarak geliştirilen Pendex apareyi ile önce hızlı üst çene genişletmesi ardından molar distalizasyonu prosedürlerinin uygulanması suretiyle tedavi edilmişlerdir. Tedavi süresi ortalama 5.9 ± 1.4 ay gibi kısa bir dönemde tamamladığından bu süre zarfında meydana gelen büyümenin göz ardı edilebileceği düşüncesiyle kontrol grubu oluşturulmamıştır. Çalışmamızda öncelikle farklar üzerinden uygulanan Shapiro-Wilk dağılım testi ile düzenli ve düzensiz dağılım gösteren parametreler tespit edilmiştir. Tedavi grubunda cinsler arası farklılıkların önem düzeyini belirlemek için normal dağılım gösteren parametrelerde uygulanan Student's t-testi ve düzensiz dağılım gösteren parametrelerde uygulanan Mann Whitney-U testi sonucunda önemli bir cinsiyet farkı bulunmadığından kız ve erkek grupları birleştirilmiştir. Tedaviye bağlı olarak meydana gelen değişimleri belirlemek için düzenli dağılım gösteren parametreler için eşleştirilmiş t-testi; düzensiz dağılım gösteren parametreler için ise Wilcoxon Testi uygulanmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda tedaviye bağlı olarak önemli dişsel ve iskeletsel değişimler olduğu tespit edilmiştir. Tedavinin ilk basamağında uygulanan RME'nin etkisiyle üst çene bazal düzeyde öne hareket ederken, alt çene saat yönü rotasyona tabi olmuştur. Yüzün ve dental arkların transvers yön boyutları artmıştır. Molar distalizasyonu sonucunda ön-arka yönde intraoral boyutta belirgin bir artış sağlanmıştır. Ancak molar distalizasyonu bu dişlerin arzu edilen intikali hareketi yerine daha ziyade distal tippingleri ile elde edilmiş, destek olarak alınan birinci küçük azı dişlerinde ise ankraj kaybına bağlı olarak mesializasyon gözlenmiştir. Yine RME ve distalizasyon işlemlerine bağlı olarak yüzün dik yön ölçümlerinde belirgin bir artış kaydedilmiştir. Sonuç olarak bazı istenmeyen etkilerine rağmen hızlı üst çene genişletmesi ve molar distalizasyonu işlemleri tek bir apareyle ve oldukça kısa bir sürede gerçekleştirilebildiğinden uygun endikasyon olan vakalarda ankraj sistemini güçlendirmek kaydıyla Hilgers apareyinin kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the changes occurring on tooth, jaw and facial systems as a result of the treatment with Pendex appliance in patients suffering from narrowness of the maxilla and Class II malocclusion. The material of the study has included lateral cephalometric films, posteroanterior films and orthodontic models of 25 patients of the average age of 12.95, which were taken before and after treatment under standard conditions. The patients have been treated first with the procedure of rapid maxillary expansion and then maxillary molar distalization by using the Pendex appliance, a modified version of Pendulum appliance used in molar distalization. As the treatment has been completed in such a short period as 5.9 ± 1.4 months, a control group has not been gathered since the growth during this period can be ignored. In our study primarily the parameters showing regular and irregular distribution have been detected with Shapiro-Wilk distribution test which is carried out on differences. Student?s t- test has been applied in parameters showing normal distribution and Mann Whitney-U test has been applied in parameters showing irregular distribution and no significant difference between the genders has been found, so the female and male groups have been brought together to determine the changes occurring due to the treatment. Paired t-test has been used for parameters showing regular distribution and Wilcoxon test has been used for parameters showing irregular distribution. As a result of the statistical analysis, significant dental and skeletal changes with regard to the treatment have been detected. Under the effects of RME applied at the first stage of the treatment, maxilla has moved towards in bazal level and the mandible has shown clock- wise rotation. The transverse dimensions of the facial and dental archs have increased. A remarkable increase has been achieved in intra-oral dimensions through sagittal direction as a result of molar distalization. However, the molar distalization has been carried out with distal tipping rather than the desired bodily movement of the teeth. In addition, mesialization due to loss of anchorage has been observed in bicuspids which have been used as support. Again a remarkable increase has been recorded in facial vertical dimensions with regard to RME and distalization procedures. It has been concluded that, Hilgers appliance can be recommended for cases having proper indications, on condition that the anchorage system is strengthened, since maxillary widening and molar distalization procedures can be achieved with a single appliance in a very short period of time.