İletişim kaynaklı çatışma nedenleri ve çözümlerine yönelik bir model önerisi: Kamu hastanelerinde bir araştırma
A model proposal for causes and solutions of communication-induced conflict: A research in public hospitals
  1. Tez No: 699409
  2. Yazar: HASAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE OBEN ÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tüm kurumlarda olduğu gibi sağlık kurumlarında da iletişim çok önemlidir. Sağlık sisteminin pek çok çıktısı sağlık çalışanları ile hasta iletişimi niteliğinden yakından etkilenmektedir. Hekim ve hemşire tatmini; hasta memnuniyeti, kalite ve sağlık sektörünün gelişmesi açısından önemlidir. Sağlık kurumlarında hasta ile sağlık personeli arasında gelişen iletişim sürecinde ortaya çıkan birçok sorun mevcuttur. Sorunların başında hasta ile sağlık personeli arasında iletişim yetersizliği probleminin olduğu görülmektedir. Bu problemler ister hasta veya yakınları tarafından olsun, ister sağlık çalışanlarından kaynaklansın, çözümlenmediğinde daha ileri boyutta (şiddet, kavga vb.) problemlere yol açabilmektedir. İletişimsizlik ya da kötü iletişim sağlık alanında geri dönüşü olmayan zararlara neden olmaktadır. Ayrıca, bu durum sağlık çalışanından kaynaklı ise, toplumda sağlık çalışanlarına ve hastaneye karşı olumsuz yargılar oluşması yanında güvensizliğe de neden olabilmektedir. Olumsuz iletişim her iki tarafı psikolojik yönde etkilemektedir: Hizmet sunumunda ve alımında eksikliklerin oluşmasına neden olmakta aynı zamanda hizmet kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı sağlık kurumlarında iletişim kaynaklı çatışma nedenleri ve çözümlerine yönelik hususları ortaya koymak ve iletişim kaynaklı çatışma çözümüne yönelik bir model önerisi sunmaktır. Bu amaçla araştırma, Balıklı Göl Devlet Hastanesi, Siverek Devlet Hastanesi, Viranşehir Devlet Hastanesi, Ceylanpınar Devlet Hastanesi, Harran Devlet Hastanesi ile Akçakale Devlet Hastanesi'nde yürütülmüş ve bu çerçevede 500 hasta ve/veya hasta yakınlarına kolay örnekleme yöntemiyle anket uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 ve AMOS 23.0 istatistik paket ile analiz edilmiş ve tablolar halinde sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
As in all institutions, communication is very important in health institutions. . Many outputs of the health system are closely affected by the quality of communication between healthcare professionals ve patients. Physician ve nurse satisfaction; patient satisfaction is important in terms of quality ve the development of the health sector. . There are many problems that arise in the communication process between the patient ve the health personnel in health institutions. It is seen that the main problem is the lack of communication between the patient ve the health personnel. . Whether these problems are caused by the patient or their relatives, or by health workers, they can lead to further problems (violence, fights, etc.) if they are not resolved. Lack of communication or bad communication causes irreversible damage in the field of health. . In addition, if this situation is caused by the health worker, it can cause distrust as well as negative judgments against the health workers ve the hospital in the society. Negative communication affects both sides psychologically: It causes deficiencies in service delivery ve reception, ve also negatively affects service quality. The aim of this study is to reveal the causes ve solutions of communication-based conflicts in health institutions ve to present a model proposal for communication-based conflict resolution. For this purpose, the research was carried out at Balıklı Göl State Hospital, Siverek State Hospital, Viranşehir State Hospital, Ceylanpınar State Hospital, Harran State Hospital ve Akçakale State Hospital, ve within this framework, 500 patients ve/or their relatives were surveyed by easy sampling method. Analysis of the data was analyzed with SPSS 26.0 & AMOS 23.0 statistical package ve the results were explained in tables.