The effects of motion and smooth pursuit eye movements on the visibility of chromatic stimuli
Yavaş izleme göz takip hareketinin ve hareket algısının kromatik uyaranların görünürlüğü üzerindeki etkileri
- Tez No: 699410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gözler sabitken ekranda gösterilen akromatik bir uyaranın hareketi, o uyarana bitişik hedef objenin görünürlüğünü etkilemektedir. Ek olarak, kromatik kontrast duyarlılığının, yavaş izleme göz takip hareketleri sırasında değiştiği de bilinmektedir. Bu tezde, hareketli bir ızgara uyaranına bitişik kromatik hedef ızgara uyaranlarının görünürlüklerinin göz hareketleri sırasındaki değişimi incelenmiştir. İlk deneyde, sabit göz konumu sırasında nesnenin hareketinden kaynaklanan kromatik kontrast duyarlılığındaki değişiklikler belirlenmiştir. Deney 2, ekranda tek başına sunulan dinamik hedef ızgara uyaranları için göz takibi sırasında kromatik kontrast duyarlılığının modülasyonunu ortaya sermiştir. Son olarak, Deney 3A ve 3B'de, göz hareketleri sırasında bitişik nesnenin hareketinin hedef uyaran üzerinde neden olduğu kontrast duyarlılığındaki değişiklikleri araştırılmıştır. Ek olarak, dört deneyde de gözlenen etkilerin beyinde nerede işlendiğini anlamak için kromatik ve lüminans sinyallerinin etkileşimlerine bakılmıştır. Kontrast duyarlılığı, sabit uyaran yöntemi kullanılarak 2AFC görevi ile ölçülmüştür. Deneyler sırasında gözlemciler, düşük kontrastlı hedef uyaranın sabitleme noktasının üstünde mi yoksa altında mı belirdiğini bildirmişlerdir. Sonuçlar, sabit göz pozisyonu sırasında faza ve harekete bağlı bir duyarlılık modülasyonu, göz takibi sırasında dinamik hedef ızgaralar için hareket yönüne bağlı bir duyarlılık modülasyonu ve bitişik dinamik ızgara uyaranları için hareket yönü ve göz hareketleri arasında bir etkileşim ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar, kromatik hareket algısı ve göz hareketleri arasındaki etkileşim açısından ve dahası, bu etkileşimin potansiyel nöral substratları bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Previous literature showed that a drifting inducer modulates the sensitivity of an achromatic target abutting the inducer when the eyes are steady. Additionally, it has been shown that the contrast sensitivity to stimuli changes during smooth pursuit eye movements. Here, we investigated the changes in chromatic contrast sensitivity during the smooth pursuit for abutting target gratings. In the first experiment, we established the changes in chromatic contrast sensitivity caused by the inducer's motion during fixation. Experiment 2 established the modulation of chromatic contrast sensitivity during smooth pursuit for the isolated dynamic target gratings. Finally, Experiments 3A and 3B investigated the changes in chromatic contrast sensitivity caused by the inducer's motion during smooth pursuit. Additionally, by using isoluminant and luminance-modulated chromatic gratings, all experiments investigated the interaction of chromatic and luminance signals to better understand where the observed effects are processed in the brain. The contrast sensitivity was measured with a 2AFC task using the method of constant stimuli. Observers reported whether a low contrast target grating appeared above or below the fixation point. Results revealed a phase-dependent motion-induced sensitivity modulation during fixation, a directional selective contrast sensitivity modulation for dynamic target gratings during the pursuit, and an interaction between motion direction and smooth pursuit for abutting dynamic gratings. The results are discussed in terms of the interaction between chromatic motion perception and smooth pursuit. Moreover, the potential neural substrates of this interaction are discussed.