Sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları, özyeterlik inançları, teknolojiye yönelik tutumları ve teknolojik pedagojik alan bilgileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of class teachers' attitudes too teaching profession, their self-efficiency perceptions, theeir attitudes to technology and the technological pedagogical field knowledge
- Tez No: 699412
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ULUÇINAR SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumu, özyeterlik inançları, teknolojiye yönelik tutumları ve teknolojik pedagojik alan bilgileri arasındaki ilişkiyi incelemek; yaş, cinsiyet, mezuniyet durumu, mesleki kıdem, bilgisayar kullanma düzeyi, bilgisayar başında gün içinde geçirilen süre ve eğitim öğretim ortamında kullanılan teknolojik araç sayısı değişkenleri ile arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu değişkenlerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını, özyeterlik inançlarını, teknolojiye yönelik tutumlarını ve teknolojik pedagojik alan bilgilerini yordama düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış olup araştırmanın evrenini Amasya merkez ve ilçelerinde 2020-2021 eğitim-öğretim yılında görev yapan tüm sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılan 507 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum (ÖMYT) Ölçeği”,“Öğretmen Özyeterlik Algı (ÖÖİ) Ölçeği”,“Teknolojiye Yönelik Tutum (TYT) Ölçeği”,“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Değerlendirme Ölçeği (TPAB)”ve katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS Statictics 22 programında t testi, ANOVA ve Regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin ÖMYT, TPAB, TYT ve ÖÖİ puanları arasında ilişki olduğu, TPAB ile mezuniyet durumu değişkeni arasında ilişki olmadığı; yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, bilgisayar kullanma düzeyi, bilgisayar başında gün içinde geçirilen süre ve eğitim öğretim ortamında kullanılan teknolojik araç sayısı değişkenleri ile arasındaki ilişki olduğu, TYT ile mezuniyet durumu, mesleki kıdem ve bilgisayar kullanma durumu değişkenleri arasında ilişki olmadığı; yaş, cinsiyet, bilgisayar başında gün içinde geçirilen süre ve eğitim öğretim ortamında kullanılan teknolojik araç sayısı değişkenleri ile arasındaki ilişki olduğu; ÖÖİ ile cinsiyet ve mezuniyet durumu değişkenleri arasında ilişki olmadığı; yaş, mesleki kıdem, bilgisayar kullanma düzeyi, bilgisayar başında gün içinde geçirilen süre ve eğitim öğretim ortamında kullanılan teknolojik araç sayısı değişkenleri ile arasındaki ilişki olduğu; ÖMYT ile cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem değişkenleri arasında ilişki olmadığı; mezuniyet durumu, bilgisayar kullanma düzeyi, bilgisayar başında gün içinde geçirilen süre ve eğitim öğretim ortamında kullanılan teknolojik araç sayısı değişkenleri ile arasındaki ilişki olduğu, TYT, ÖÖİ, cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem, bilgisayar kullanma düzeyi, bilgisayar başında gün içinde geçirilen süre ve eğitim öğretim ortamında kullanılan teknolojik araç sayısı değişkenlerinin TPAB'ın yordayıcısı oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Farklı branşlardaki öğretmelerin de TPAB yeterliklerinin araştırılması ve TPAB yeterliğinin tüm öğretmenler tarafından yeterli düzeye çıkarılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this research, to examine the relationship between classroom teachers' attitudes towards the teaching profession, their self-efficacy perceptions, their attitudes towards technology and their technological pedagogical content knowledge; To examine the relationship between the variables of age, gender, graduation status, professional seniority, level of computer use, time spent at the computer during the day and the number of technological tools used in the education and training environment and to examine the attitudes of these variables towards the teaching profession, their self-efficacy perceptions, their attitudes towards technology and their attitudes towards the teaching profession. It was aimed to determine the predictive level of technological pedagogical content knowledge. The research was designed in the relational survey model, one of the quantitative research methods, and the universe of the research consists of all classroom teachers working in the center and districts of Amasya in the 2020-2021 academic year. The sample of the research consists of 507 classroom teachers who participated in the research. In the research, "Attitude Scale towards Teaching Profession, Teacher Self-efficacy Perception Scale, Technology Attitude Scale, Technological Pedagogical Content Knowledge Evaluation Scale and Personal Information Form to determine the demographic characteristics of the participants were used as data collection tools. The obtained data were analyzed by t test, ANOVA and Regression analysis in SPSS Statistics 22 program. As a result of the research, it was found that there was a relationship between primary school teachers' ÖMYT, TPACK, TYT and ÖÖI scores, but there was no relationship between TPACK and graduation status variable; age, gender, professional seniority, level of computer use, time spent in front of the computer during the day and the number of technological tools used in the education environment; There is a relationship between age, gender, time spent at the computer during the day and the number of technological tools used in the education environment; There was no relationship between SDL and the variables of gender and graduation status; age, professional seniority, level of computer use, time spent in front of the computer during the day and the number of technological tools used in the education environment; There was no relationship between the OMYT and the variables of gender, age and professional seniority; graduation status, level of computer use, time spent in front of the computer during the day and the number of technological tools used in the educational environment, TYT, ÖÖI, gender, age and professional seniority, level of computer use, time spent at the computer during the day and education It has been concluded that the variables of the number of technological tools used in the teaching environment are the predictors of TPACK. It is important to investigate TPACK competencies in teaching in different branches and to raise TPACK competency to a sufficient level by all teachers.