Yetişkin bireylerde narsistik hayranlık ve narsistik rekabet düzeylerinin depresyon ve kaygı düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of narcissistic admiration and narcissistic rivalry levels with depression and anxiety levels in adult individuals
- Tez No: 699413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında yetişkinlerin narsistik hayranlık ve narsistik rekabet düzeyleri ile depresyon ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmaya 264 kadın(%54,2), 223 erkek(%45,8) olmak üzere 485 yetişkin dâhil olmuştur. Ölçek ve alt boyut puanlarının iki boyutlu demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklem t testi; ikiden fazla boyut içeren demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında ANOVA testinden yararlanılmıştır. Narsistik rekabet ve narsistik hayranlık ile depresyon ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi adına Pearson korelasyon testinden yararlanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 ve güven aralığı %95 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre kişilerin narsistik rekabet düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasında pozitif yönlü çok kuvvetli bir ilişkinin olduğu ve kişilerin narsistik hayranlık düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasında negatif yönlü zayıf bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kişilerin narsistik rekabet düzeyleri ile anksiyete düzeyleri arasında pozitif yönlü çok zayıf bir ilişki olduğu, kişilerin narsistik hayranlık düzeyleri ile anksiyete düzeyleri arasında negatif yönlü çok zayıf bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Elde edilen bilgilerin depresyon ve kaygı ile mücadelede yapılan koruyucu ruh sağlığı çalışmaları ve psikoeğitim çalışmaları gibi etkinliklerde faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between adults' narcissistic admiration and narcissistic rivalry levels and depression and anxiety levels was investigated. A total of 485 adults, 264 women (54.2%) and 223 men (45.8%), were included in the study. Independent two-sample t-test for comparison of scale and sub-dimension scores according to two-dimensional demographic variables; ANOVA test was used to compare the demographic variables with more than two dimensions. Pearson correlation analysis was used for the relationship between narcissistic rivalry and narcissistic admiration, and depression and anxiety levels. In the analyzes, the level of significance was accepted as 0.05 and the confidence interval as 95%. According to the findings, it has been determined that there is a very strong positive relationship between the narcissistic rivalry levels and the depression levels of the individuals, and a weak negative relationship between the individuals' narcissistic admiration levels and depression levels. In addition, it was determined that there was a very weak positive relationship between people's narcissistic rivalry levels and their anxiety levels, and a very weak negative relationship between people's narcissistic admiration levels and anxiety levels. It is thought that the information obtained may be useful in activities such as preventive mental health studies and psycho-educational studies in the fight against depression and anxiety.