Boşanmış kadınların psikolojik dayanıklılığının mizaç ve karakter özellikleriyle ilişkisi
Psychological resilince of divorced women relationship with temperament and character traits
  1. Tez No: 699417
  2. Yazar: BENGİSU KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma boşanmış kadınların psikolojik dayanıklılık seviyelerinin çeşitli demografik değişkenler (yaş, eğitim seviyesi, gelir durumu, çalışma-çalışmama, evli kaldıkları süre, çocuk sayısı) ile mizaç ve karakter özellikleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığının saptanmasını amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcı grubu boşanmış kadınlardan oluşmaktadır. Araştırmaya, toplam 380 kadın katılmıştır. Araştırma genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya çalışmaya katılım gösteren boşanmış kadınların psikolojik dayanıklılık düzeylerini değerlendirmek için Basım ve Çetin (2011) tarafından hazırlanan Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, mizaç ve karakterlerini belirlemek amacıyla Köse ve arkadaşları (2004) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Mizaç ve Karakter Envanteri kullanılmıştır. Bireylerin sosyo-demografik özelliklerinin tespiti için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formundan yararlanılmıştır. Psikolojik dayanıklılık ile mizaç ve karakter özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda psikolojik dayanıklılık ile mizaç ve karakter özellikleri arasında anlamlı ilişkilerin bulunduğu görülmüştür. Boşanmış kadınların psikolojik dayanıklılıklarının, yaş, eğitim seviyesi, gelir durumu, çalışma-çalışmama, evli kaldıkları süre, çocuk sayısı değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda boşanmış kadınların psikolojik dayanıklılık yaşlarının, eğitim seviyelerinin, çalışma durumlarının, aylık gelirlerinin, evli kaldıkları süre ve sahip oldukları çocuk sayılarının psikolojik dayanıklılık seviyeleriyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca mizaç boyutlarından yenilik arayışı ve zarardan kaçınmanın düşük düzeylerinin psikolojik dayanıklılığın yüksekliği ile, karakter boyutlarından kendini yönetme, iş birliği yapma kendini aşma yüksek düzeylerinin psikolojik dayanıklılığın yüksekliği ile ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine whether the resilience levels of divorced women differ in terms of various demographic variables (age, education level, income status, working-not working, duration of marriage, number of children) and temperament and character traits. The participant group of the research consists of divorced women. A total of 380 women participated in the study. The research was carried out with the relational scanning model, one of the general scanning models. The Resilience Scale for Adults, prepared by Basım and Çetin (2011), was used to evaluate the resilience levels of divorced women who participated in the study, and the Temperament and Character Inventory, which was adapted into Turkish by Köse et al. The Personal Information Form prepared by the researcher was used to determine the socio-demographic characteristics of individuals. Pearson Product-Moment Correlation Analysis was conducted to examine the relationship between resilience and temperament and character traits. As a result of the analysis, it was seen that there were significant relationships between resilience and temperament and character traits. Independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine whether the resilience of divorced women differed significantly in terms of age, education level, income status, working-not working, length of stay married, number of children. As a result of the research, it was found that the resilience age, education level, employment status, monthly income, length of marriage and the number of children they had were related to the resilience levels of divorced women. In addition, it was determined that low levels of novelty seeking and harm avoidance from temperament dimensions were associated with high levels of resilience, and high levels of self-direction, cooperation and self-transcendence from character dimensions were associated with high levels of resilience.