Tüketici temelli marka denkliği unsurlarının çevrimiçi satın alma davranışına etkisi: Bir uygulama
The effect of consumer-based brand equity elements on online purchasing behavior: An application
  1. Tez No: 699426
  2. Yazar: ALP TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Pazarlamada marka ve markalama özellikle küreselleşme ile birlikte artan rekabet, hızla değişen bilgi ve teknolojileri, gelişerek çeşitlenen tüketici istek, ihtiyaç ve değerlerine bağlı olarak tüketiciler ve işletmeler için önemli bir kavram haline gelmiştir. Uluslarası işletmecilikle birlikte artan marka sayıları ile işletmelerin yapıları da marka odaklı olarak farklılaşmayı öne çıkarmaktadır. Marka odaklı pazarlama stratejilerinde tüketici temelli marka denkliği kavramı önemli hale gelmiştir. Tüketici temelli marka denkliğinde tüketiciler ile marka arasındaki ilişkiyi oluşturan unsur marka bileşenleri unsuru olarak marka değerini de oluşturmaktadır. Marka unsurları kavramı, tüketici temelli marka denkliği unsurları olarak işletmenin markasının adıyla üreticilerine, perakendecilerine ve tüketicilerine kattığı değerler bütünüdür. Tüketici temelli marka denkliği unsurları, elektronik pazarlama ve çevrimiçi satın alma davranışlarını etkilemektedir. Bu çalışmada tüketici temelli marka denkliği unsurlarının çevrimiçi satın alma davranışı üzerindeki etikisini ölçmek amacıyla üzerine Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinden 430 öğrenci üzerine bir anket uygulaması yapılmıştır. Uygulama sonucunda tüketici temelli marka unsurlarının çevrimiçi satın alma davranışı arasında anlamlı bir etki olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler; tüketici temelli marka denkliği, çevrim içi satın alma, satınalma davranışı
Özet (Çeviri)
In marketing, branding and branding have become an important concept for consumers and businesses, especially due to increasing competition with globalization, rapidly changing information and technologies, and developing and diversifying consumer demands, needs and values. With the increasing number of brands with international business, the structures of the businesses also highlight differentiation in a brand-oriented manner. The concept of brand equity has become important in brand-oriented marketing strategies. The element that creates the relationship between consumers and the brand in brand equity also creates brand value as an element of brand components. The concept of brand elements is the set of values that the company adds to its manufacturers, retailers and consumers with the name of its brand as consumer-based brand equity elements. Consumer-based brand equity elements affect electronic marketing online purchasing behaviors. In this study, a questionnaire was applied to 430 students from Selcuk University Faculty of Economics and Administrative Sciences on the online purchasing behavior of consumer-based brand elements. As a result of the application, it was determined that there is a significant relationship between the online purchasing behavior of consumer-based brand elements. Keywords; consumer-based brand equity, online purchasing, purchasing behavior