Periapikal lezyonlu dişlerin cerrahi tedavisinin immun yanıt üzerine olan etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of surgical treatment of dental periapical lesions on immune response
- Tez No: 69944
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN Z. GÜMRÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
6. ÖZET İltihapsal periapikal lezyonlu hastalarda, apikal cerrahi tedavi ile antijen kaynağının radikal olarak ortadan kaldırılmasının sistemik immun parametreler üzerine olan etkilerini saptamak için gerçekleştirilen bu çalışma kronik periapikal lezyonu olan ve bunun dışında tamamen sağlıklı olan 13'ü erkek 12'si kadın toplam 25 hastada gerçekleştirilmiştir. Tedaviden hemen önce ve tedaviden 90 gün sonra lezyonlu hastaların lenfosit alt grupları (CD3+, CD4+, CD8+, CD16+56+, CD19), immunglobülinler (IgA.lgG, IgM), C3, C4 kompleman komponentleri, dolaşan immun kompleks (cIC) değerleri ve komlemanın alternatif ve klasik yol aktivasyonu analiz edilmiştir. Lezyonlu hastalar kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hastaların total T lenfositlerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu, C4 kompleman komponentinin ise kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı şekilde düşük olduğu saptanmıştır. Geri kalan diğer parametreler deney ve kontrol grubunda istatistiksel farklılık göstermemiştir. Tedavi öncesi ve tedaviden 90 gün sonrasına ait ortalama veriler karşılaştırıldığında doğal öldürücü (NK) hücrelerinin tedavi sonrasında istatistiksel olarak belirgin şekilde yükseldiği saptanmıştır. Diğer bazı parametrelerde tedavi sonrası değişimlerin gözlenmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu bulguların, iltihapsal periapikal lezyonların immunopatogenezinin aydınlatılmasına katkıda bulunacağı düşünülmektedir. 51
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study has been designed to investigate the effects of periapical surgery for the elimination of antigenic stimulus on the systemic immune response. 25 otherwise healthy patients with inflammatory periapical lesions of whom 13 were males and 12 females were selected for the study. CD3+, CD4+, CD8+, CD16+56+, and CD19+ lymphocyte subsets, IgA, IgG and IgM, complement components of C3 and C4, circulating immune complexes (cIC), and activation of complement cascade through classical and alternative pathways were analyzed prior to and 90 days after the surgery. Total counts of CD3+ T cells were found to be higher and C4 complement protein was found to be statistically lower compared to healthy individals while the rest of the immune parameters were not significantly different at the beginning of the study. Although changes were observed in various markers of systemic immune response only CD16+56+ natural killer (NK) cells were found to be significantly increased at the termination of the study. These findings would be helpful in obtaining additive information for the clarification of the immunopathogenesis underlying the inflammatory periapical lesions. 52