Kalsiyum hidroksit, polivinil ve resin içerikli kanal dolgu patlarının implantasyonunda oluşan cilt altı reaksiyonların histopatolojik yönden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 11106
  2. Yazar: FATMAGÜL ZIRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DALAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Kanal dolgu maddelerinin periapikal dokular üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yaptığımız çalışmada; kalsiyum hidroksit içerikli CRCS, polivinıl içerikli Diaket ve resin içerikli AH26 kanal dolgu maddeleri kul lanıldı. Steril -şartlar altında hazırlanan CRCS, Diaket ve AH26 kanal dolgu maddeleri, 1 cm uzunluğunda kesilen polietilen tüpler içine doldurularak ve kontrol grubunu oluşturmak üzere, yine 1 cm uzunluğunda kesilen ve boş bırakılan polietilen tüpler, 60 adet erkek kobayda, cilt altına künt di seksiyon metodu ile impl ante edildi. Sonuç olarak her üç kanal dolgu maddesinde de başlangıçta görülen şiddetli iltihabı' reaksiyonun bir aylık ve üç aylık dönemlere doğru git tikçe hafiflediği ve doku ile uyumlarının iyi olduğu, CRCS uygulanmış üç aylık grupta ise kalsifikasyon alanlarının oluştuğu saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the research which is carried out to observe the effects of canal filling material on periapical tissues, the canal filling materials- CRCS containing calcium hydroxide, Diaket containing polivinil and AFLg containing resin-are used. The canal filling materials CRCS, Diaket and AFLg which are prepared under sterile conditions are filled in 1 cm long cut polyethylene tubes and again 1 cm long, empty polyethylene tubes are used as control groups on 60 male guinea-pigs by implanting them under skin using blunt dissection method. As a results, it has been observed that in each three canal filling material, the inflamatory reaction which is seen at the begining. The first to 3rd month and the adaptation of tissues was favourable. Formation of calcification was detected in the three month group to which CRCS was applied diminished gradually starting from the first month to the third month.