Almanya'da yaşayan Türklerin kültürleşme süreçlerinin kişilerarası iletişim çerçevesinde incelenmesi
Examining the acculturation processes of the Turks living in Germany in terms of interpersonal communication
- Tez No: 699460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE EVRİM GÜLSÜNLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Kültürleşme, ana akım toplum ile orijin toplum arasındaki etkileşim sonucunda, ortaya çıkan kültürel bir mübadeledir. Kültürleşme sürecinden kültürel azınlıklar, ana akım topluma göre daha fazla etkilenmektedir. Kültürleşme tercihleri ise asimilasyon, ayrılma, bütünleşme ve marjinalleşmeden oluşmaktadır. Kültürel azınlık, ana akım toplumun kültürü karşısında kendi kültürünü kaybederse; asimilasyon, bu kültüre direnip, kültürü reddederse; ayrılma, kendi kültürünü muhafaza edip ana akım topluma entegre olursa; bütünleşme yönelimi gerçekleşmiş olur. Eğer birey, iki kültüre de direnç gösterip, iki toplumdan da ayrılırsa marjinalleşir. Kişilerarası iletişim ise, kültürleşme sürecinin en önemli aracıdır. Kişilerarası iletişim yoluyla kültürleşen bireylerin, ev sahibi topluma daha kolay ve daha hızlı entegre oldukları görülmektedir. Kültürleşme sürecinde, kişilerarası iletişimin rolünü tespit etmek amacıyla yapılan bu araştırmaya en az bir yıldır Almanya'da yaşayan 826 Türk katılmıştır. Araştırma sonuca göre, Türklerin Alman toplumuna entegre oldukları ve Alman toplumu ile bütünleştikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrılma tercihi ikinci sırada yer alırken, katılımcıların asimile olmaktan çok marjinalleştikleri görülmüştür. Kişilerarası iletişim becerilerinin ve yöntemlerinin kültürleşme tutumları üzerindeki belirleyiciliği ulaşılan önemli sonuçlardan biridir. Kişilerarası iletişim düzeyleri yüksek olan kişilerin, düşük olan kişilere göre Alman sosyal sistemine daha fazla entegre oldukları görülmüştür. Bununla birlikte araştırmada, dijital kişilerarası iletişimin etkinliği test edilmiştir. Test sonucuna göre, kültürleşme sürecinde, geleneksel kişilerarası iletişimin, dijital kişilerarası iletişimden daha etkin bir role sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Acculturation is the cultural exchange occurring as a result of the interaction between the mainstream society and the origin society. Cultural minorities are more affected by the acculturation process compared to mainstream society. Acculturation preferences consist of assimilation, separation, integration, and marginalization. If the cultural minority loses its own culture in the face of the culture of the mainstream society, assimilation takes place; if it resists and rejects this culture, separation takes place; and if retains its own culture and integrates into the mainstream society, integration orientation takes place. If individuals resist both cultures and leave both societies, they become marginalized. Interpersonal communication is the most important means of the acculturation process. It is seen that individuals who acculturate through interpersonal communication integrate into the host society more easily and faster. The present study was conducted to determine the roles of interpersonal communication in the acculturation process. A total of 826 Turks living in Germany for at least one year participated in the study. According to the results of the study, it was seen that the Turks integrated into German society. The preference for leaving ranked second place, and the participants were marginalized instead of being assimilated. The decisive role of interpersonal communication skills and methods on acculturation attitudes was one of the important results of the present study. People who had high interpersonal communication levels were more integrated into the German social system than those who had low interpersonal communication levels. The effectiveness of digital interpersonal communication was also tested in this study. According to the test results, it was among the results that traditional interpersonal communication has more active roles than digital interpersonal communication in the acculturation process.