Türk-Almanlar ile Türklerin beslenme bilgi düzeyleri ve besin seçimi ile sürdürülebilir ve sağlıklı yeme davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of nutrition knowledge levels and food choice with sustainable and healthy eating behaviors of German-Turks and Turks
- Tez No: 954654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ARITICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma Türk-Alman bireylerin, Türkiye'de yaşayan Türk bireylerle karşılaştırmalı olarak beslenme bilgi düzeyi, besin seçimi ve sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışları açısından incelenmesini amaçlamıştır. Türkiye'de, bu grup Türk kimliği önceliklendirildiğinde“Türk-Alman”, göçmen kimlikleri önceliklendirildiğinde“grubetçi”; Almanya'da ise vatandaşlık ve Alman kimliği önceliklendirildiğinde“Alman-Türk (Deutsch-Türken)”ya da göçmen kimliği önceliklendirildiğinde“göçmen”olarak ifade edilmektedir. Türk-Alman toplumu, çoğu çalışmada ya“gurbetçi”veya“göçmen bir azınlık”ya da doğrudan“Alman vatandaşı”olarak ele alındığından, iki kültürlü kimlikleri yeterince dikkate alınmamış ve bu grup üzerine yapılan araştırmalar sınırlı kalmıştır. Bu bağlamda bu çalışma, kültürleşme düzeyi, vatandaşlık statüsü ve sosyodemografik özelliklerin bireylerin beslenme alışkanlıkları üzerindeki etkisini çok boyutlu olarak değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the nutritional knowledge level, food choices, and sustainable and healthy eating behaviors of German-Turk individuals in comparison with Turkish individuals living in Türkiye. In Türkiye, when this group's Turkish identity is prioritized, they are referred to as“Turk-Germans”; when their migrant identity is emphasized, they are called“expatriates”. In Germany, they are referred to as“German-Turks”(Deutsch-Türken) when citizenship and German identity are prioritized, or as“migrants”when their migrant identity is emphasized. In many studies, the German-Turk community has been regarded either as“expatriates,”a“migrant minority,”or directly as“German citizens,”without sufficient consideration of their bicultural identity. As a result, research on this group has remained limited. In this context, the present study provides a multidimensional evaluation the influence of acculturation level, citizenship status, and sociodemographic characteristics on individuals' dietary habits.