Almanya'da yaşayan Türklerin siyasal toplumsallaşma süreci: Kuzey Ren-Vestfalya örneği
Political socialization process of Turks living in Germany:the case of North Rhine-Westphalia
  1. Tez No: 605012
  2. Yazar: MUSTAFA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma, 1960'lı yıllardan itibaren Almanya'ya işçi olarak giden, dört kuşak geride bırakan ve halen Almanya'da yaşayan Türklerin siyasal toplumsallaşma süreçlerini, toplumsallaştırıcıların göçmenler üzerindeki etkisini ve siyasal toplumsallaşma temel aracılarına karşı reflekslerini analiz etmektedir Siyasal toplumsallaşma aracıları, Almanya'da yaşayan Türklerin geride bıraktıkları 58 yıl süresince biriktirmiş oldukları toplumsal hafıza ekseninde bir etki bırakmıştır. Bu etki süreci, göç ettikleri ülkelerde siyasal toplumsallaştırma aracılarıyla olan muhataplıklarında anavatanlarına göre farklılık arz etmektedir. Türk toplumunda“Almancı”olarak tabir edilen Almanya'da yaşayan Türkler, göç geçmişlerinde Alman devlet kurumları ve anavatanları olan Türkiye kurumlarıyla farklı tecrübeler edinmiştir. Bu süreçlerde dört nesil geride bırakıp, 4 milyona yakın sayıya ulaşarak siyaset, ekonomi, kültür ve akademinin ilgi alanına giren bir topluluk haline gelmiştir. Almanya'da yaşanılan süre boyunca kültürel kimliğin, dilin, dini ritüellerin muhafazasını amaçlayan Türk toplumu, eğitimde, iş ve meslek hayatında, komşuluk ilişkilerinde ve hâkim kültürün arasında bir siyasal toplumsallaşma süreci yaşamaktadırlar. 1960'lı yıllardan başlayarak tüm kuşaklara etki edecek 70'li, 80'li, 90'lı ve 2000'li yıllarda Almanya'nın yaptığı yasal ve pratikteki uygulamalarla kırılma noktaları yaşanmıştır. Türk toplumu da bu kırılma noktalarıyla aynı tarihlere denk gelen yeni oluşan kuşakla birlikte kendi içerisinde eğitim, iş, kültür, sanat ve diğer sosyal alanlarda toplumsal değişimler göstermiştir. Almanya'da yaşayan Türkler, yukarıda bahsi geçen aşamalarda geçirdikleri siyasal toplumsallaşma süreçlerini, aile, okul, medya, iş hayatı, sosyal çevre gibi siyasal toplumsallaşma aracıları ile normal süreçlerden daha erken ve daha yoğun etkileşim içinde sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effect of socializing instruments on immigrants and the reflexes of immigrant communities against the main agents of political socialization through the process of political socialization of Turks living in Germany, who has gone as labor migration and left behind four generations since the 1960s. Instruments of political socialization has left such an impact in paralel with the new social memory accumulated by the Turks living in Germany during the 58 years they left behind. Aformentioned process happens to be different in terms of interplay with the countries they emigrated compared to their homeland. The Turks living in Germany, which is expressed as“Almanci”in Turkish society, have acquired different experiences with the German state institutions and homeland institutions in their immigration history. During this period, they have grown to four generations and reached a population of approximately 4 million people. So, they have become a community of interest to politics, economy, culture and academia. Having tried to preserving cultural identity, their own language and religious rituals during their time in Germany, Turkish society have been experiencing a process of political socialization among education, business and professional life, neighborly relations and dominant culture. Beginning in the 1960s, they experienced breaking points due to the legal and de facto practices of Germany in 70s, 80s, 90s, and 2000s, which affected almost each one of four generations .With the new generation overlapping with time of those breaking points, Turkish society witnessed societal changes in education, business life, culture, art and other social fields. The Turkish society in Germany continues its political socialization processes with the stages mentioned above through instruments of political socilization such as family, school, media, business life and social environs. Those processes take place prematurely and in a more intense interplay than the normal ones.