Competing conceptualizations of identity for late antique antioch (fourth-sixth centuries AD)
Geç Antik Çağ Antakya'sinda çatişan kimlik kavramsallaştırmaları (MS dördüncü-altıncı yüzyıllar)
- Tez No: 907916
- Danışmanlar: DOÇ. ŞEVKİ KORAY DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, dördüncü yüzyılın değişen dinamikleri çerçevesinde, Geç Roma İmparatorluğu'nun önemli bir idari, dini ve kültür merkezi olan Antakya'da (Antioch) yaşamış iki önemli figür olan Libanius ve John Chrysostom'un yaşadıkları şehre dair kavramsallaştırılmalarını ele almaktadır. Libanius, şehrin sofisti ve geleneksel Helen kültür ve dininin önde gelen savunucusu olarak, şehri Helen kültürünün en önde gelen merkezlerinden biri olarak tanımlamıştır. Buna karşın Antakya kilisesinin o dönemki en önde gelen isimlerinden biri olan John Chrysostom ise cemaatine tebliğ ettiği vaazlarında şehre bir Hıristiyan kimliği atayarak, şehri en önemli Hıristiyan merkezlerinden biri olarak idealize etmiştir. Bu çalışmanın asıl amacı bu iki figürün benzer temalar ve stratejiler eşliğinde oluşturdukları bu iki farklı şehir kimliğini ve idealini incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde, bu iki farklı şehir kimliğine dair anlatıların tarihsel ve mitolojik anekdotlar ve hafıza ile beraber nasıl kurgulandığı incelenmektedir. İkinci bölümde ise yine bu iki figürün, yaşadıkları dönem ve şehirdeki toplumsal mekanlar ve gündelik pratikler ile beraber Antakya'ya dair kurgularını nasıl geliştirdikleri ele alınacaktır. Tezin son bölümünde ise dördüncü yüzyılda idealize edilmiş bu tasavvur ve anlatıların yine beşinci ve altıncı yüzyıllarda Antakya'da yaşamış tarihçiler ve din adamlarının eserlerinde nasıl devamlılık gösterdiği ya da ne kadar değişime uğradığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the conceptualizations and imaginations of Antioch, a significant administrative, religious, and cultural center of the Late Roman Empire, as envisioned by two crucial figures, Libanius and John Chrysostom, within the framework of the changing dynamics of the fourth century. Libanius, the city's sophist and a proponent of traditional Greek culture and religion, portrayed Antioch as a prominent center of the Hellenic world. In contrast, John Chrysostom, one of the leading figures of the Antiochene church at that time, idealized the city as one of the most important Christian centers by assigning it a Christian identity in his sermons preached to his congregation. This study's main objective is to examine these two urban conceptualizations of Antioch that these two figures constructed using similar themes and strategies. The first chapter investigates the construction of discourses related to these two distinct urban identities, employing historical and mythological narratives and memory. The second part examines how these two figures developed their visions of Antioch through their consideration of public spaces and everyday practices. The final chapter of the thesis discusses the continuity or change of these idealized visions and narratives of Antioch during the fifth and sixth centuries, as demonstrated in the works of historians and religious figures who lived in Antioch during that time.