Yeni iletişim teknolojilerinin yazılı medyaya etkisi
'E book'
The impact of new communi̇cati̇on technologies on printed media 'E book'
  1. Tez No: 699470
  2. Yazar: SEFA HARRANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YENĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışma İletişim ile başlayıp akabinde geleneksel medya, yeni medya ve araştırma bulgular sonuç olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Bu çalışma yeni medya alanına katkı sağlamayı hedeflemiştir. Bu hedef doğrultusunda belirlenen 15 kişilik grupla odak grup çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu anlamda araştırma literatür taraması ön test beyin ölçümleme uygulaması ve son test evrelerinden oluşmuştur. Araştırmanın evresi Sessiz bir mekanda tamamlanmıştır. Burada katılımcılara basılı kitapta ve Dijital ortamda Hayvan Çiftliği 402 kelimeli 2 sayfadan kitap okutularak beyin dalgalanma analizleri alınmıştır. Bu beyin dalgalanma analizleri NeuroSky adlı beyin ölçümleme cihazından destek alınarak yapılmıştır. Ayrıca yapılan analizler android tabanlı Brainwave Visualizer adlı program aracılığıyla kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Study consist of four parts, starting with communication and then tradional media, new media and research findings conclusion. This study aimed to contribute field of new media. The focus group study was carried out with a group of 15 people determined in line with this goal. In this sense, the research consisted of literature review, pre-test, brain measurement practice and post- test phases. The phase of the research was completed in a quiet place. Here, brain fluctuation analyzes were taken by having the participants read a 2-page book with 402 words on Animal Farm in the printed book and in the digital environment. These brain fluctuation analyzes were made with the support of a brain measuring device called NeuroSky. In addition, the analyzes were recorded through a number of android-based programs.