Cypro-Cilician painted pottery of Tarsus-Gözlükule: Understanding local ceramic production technology during the Iron Age
Tarsus-Gözlükule Kıbrıs-Kilikya boyalı seramiği: Demir Çağı'ndaki yerel seramik üretimini anlamak
- Tez No: 699477
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÜNLÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez, Tarsus-Gözlükule'de bulunan Kıbrıs-Kilikya boyalı seramiğinin Demir Çağı boyunca görülen gelişimini anlamayı amaçlamaktadır ve bu seramik çeşidinin Demir Çağı'nda nasıl geliştiği, üretiminde değişen ve devam eden özellikleri tartışmaktadır. Kıbrıs-Kilikya seramiği, Demir Çağı'nın başlarında Kilikya, Kıbrıs ve Levant bölgelerinde ortaya çıkmıştır. Bu seramiğin gelişiminde Doğu Akdeniz'deki kültürler arası ilişkilerin etkisi sayesinde bu üç bölgenin de önemli etkisi vardır. Bu nedenle Kıbrıs-Kilikya seramiğinin nasıl geliştiğini anlamak için bu üç bölge daha geniş bağlamlarda incelenmektedir. Bu gelişmeyi Tarsus-Gözlükule'de takip etmek amacıyla, yirmi bir adet örnek üzerinde hem makroskopik hem de petrografik incelemeler yapılmıştır. İncelemeler sonrasında birden fazla yerel kil yapısı bulunmuş fakat içlerinden bir tanesinin Demir Çağı boyunca yoğunlukla kullanıldığı tespit edilmiştir. Yerel üretimin yanında, ithal Kıbrıs-Kilikya seramikleri de bulunmuştur. İthal mallar yerel mallara göre daha ince ve iyi kalitede üretilmiştir. Makroskopik incelemelerde yerel ve ithal malzemenin birbirinden kolayca ayrıldığı gözlemlenmiştir. İlk ve Orta Demir Çağı'nda yerel mallar daha kaba iken Geç Demir Çağı'nda yerel seramik üretiminde iyileşmeler gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu tez, yapılan analizler ve bağlam incelemeleri sonucunda Kıbrıs-Kilikya boyalı seramiğinin Demir Çağı boyunca kültürler arası etkileşimlerin etkisiyle gerçekleşen değişimini ve gelişimini tartışmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the development of Cypro-Cilician painted pottery of Tarsus-Gözlükule. It discusses how this pottery type developed and what the changes and continuities in its production are during the Iron Age. Cypro-Cilician painted pottery appeared in the beginning of the Iron Age in Cilicia, Cyprus, and Levant. Thus, to understand how Cypro-Cilician painted pottery developed, three regions in the Eastern Mediterranean were investigated in a larger context. All three regions had an impact on the formation of this pottery type through the intercultural relations in the Eastern Mediterranean. In this study twenty-one samples were selected from the Tarsus-Gözlükule corpus to be analyzed macroscopically and petrographically in diachronical study to understand the development of this pottery. The results of these analyses indicate that there was one main local source that had been used through the Iron Age. While there were also changes in the production techniques, it is observed that the quality of local pottery improves over time especially during the Late Iron Age. After all, with conducted analyses and evaluation of the Eastern Mediterranean context, this thesis discusses changes and developments of Cypro-Cilician painted pottery with the impacts of intercultural relations during the Iron Age.