X, Y ve Z kuşağı ile mizah tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between X, Y, and Z generations and their humor styles
- Tez No: 699485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı X, Y ve Z Kuşağı ile Mizah Tarzları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla katılımcıların mizah tarzları; literatürde doğum tarihlerine göre sınıflandırıldıkları kuşaklar ve çeşitli bağımsız değişkenler açısından incelenmiştir. Nicel araştırma modellerinden tekil tarama modeli niteliğindeki bu araştırmanın örneklem grubunu, 2020 yılında yaşları 18 ile 55 arasında gönüllülük esasına göre çalışmada yer almış 300'ü Z kuşağı, 316'sı Y kuşağı, 289'u X kuşağına ait 905 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların mizah tarzlarına ilişkin veriler“Mizah Tarzları Ölçeği”ile toplanmıştır. Çalışmaya katılanların sosyo-demografik özelliklerine ilişkin verilerin toplanılmasında ise araştırmacı tarafından hazırlanan“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada bulunan verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) versiyon 25.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Değişkenlerin dağılımı Shapiro-Wilk's testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar X, Y ve Z Kuşağı ile mizah tarzları arasında anlamlı farklılıkların olduğunu göstermiştir. Araştırmada, mizah tarzları alt boyutlarından katılımcı, kendini yıkıcı ve saldırgan mizah tarzları ile kuşaklar arasında anlamlı bir farklılık bulunurken, kendini geliştirici mizah alt boyutunda anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Demografik değişkenlerden cinsiyet, kardeş sayısı ve konumu, medeni hal ve ebeveynlik, gelir düzeyi, anne-baba eğitim durumu, meslek, sosyal medya kullanımı, din/dünya görüşü, siyaset ve gündem ilgi düzeyi ile mizah tarzları arasında anlamlı farklılıklar bulunurken; eğitim durumu, ebeveyn olma, yerleşim yeri değişkenlerine göre kullanılan mizah tarzlarının farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between X, Y, and Z Generations and Their Humor Styles. For this purpose, the humor styles of the participants; generations, and various independent variables. The sample group of this research, being one of the quantitative research models, includes 905 participants, 300 of whom belong to the Z generation, 316 to the Y generation, 289 to the X generation, and participating in the study on a voluntary basis in 2020, between the ages of 18 and 55. In the study, data on the humor styles of the participants were collected with the“Humor Styles Questionnaire”. The“Socio-Demographic Information Form”prepared by the researcher was used. The analysis of the data in the research was made by means of the SPSS program (Statistical Package for Social Sciences), version 25.0, and the distribution of variables was made with the assistance of the Shapiro-Wilk's test. The results obtained from the research demonstrate that there are significant differences between the X, Y, and Z Generations and their humor styles. The study, argues that while there was a significant difference between generations, among the sub-dimensions of humor styles, Affiliative Humor, Self Defeating Humor, and Aggressive Humor Styles, no significant difference was to be found in the sub-dimension of Self-Enhancing Humor. While there are significant differences between demographic variables such as gender, number of siblings, birth order, marital status and parenthood, income level, education level of parents, occupation, social media use, religion/worldview, politics and agenda interest, and humor styles; it was concluded that the humor styles of by the participants did not differ according to the variables of education level, parenthood, and place of residence.