Spiritual kinship in middle and late Byzantine hagiographic sources
Orta ve geç dönem Bizans hagiografilerinde dini akrabalık kavramı
- Tez No: 699487
- Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE NEVRA NECİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, Bizans İmparatorluğu'nda dini akrabalık kavramını orta ve geç dönem hagiografi kaynakları üzerinden incelemektedir. Araştırmanın odağı iki bölüme ayrılmaktadır: toplumsal ve kişisel. Toplumsal dini akrabalığı anlamak için manastır vakıf belgeleri kullanılmaktadır. Öncelikle dini ailenin tasavvur ediliş biçimleri araştırılmış, ikinci olarak siyasi ve ekonomik değişimlerle birlikte dini akrabalıktaki rollerin dönüşümüne değinilmiştir. İkinci bölümde ise, Geç Bizans dönemine ait aziz yaşamları üzerinden dini akrabalık daha kişisel bir bağlamda incelenmiştir. Sosyo-politik dönüşümler ile dini akrabalığın tasavvuru arasındaki etkileşim edebi bağlamda araştırılmıştır. Birbirini tamamlayıcı bu iki yaklaşım, Bizans toplumunun aile yapısına benzer bir yapı içinde paylaşılan dini yakınlıklar yoluyla birbirleriyle ilişkilenme şekillerini açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the concept of spiritual kinship through middle and late Byzantine hagiographic sources. It groups the focus of study into two parts: the communal and the personal. In order to grasp the communal spiritual kinship, monastic foundation documents are used. First of all, the manner in which the spiritual family is envisaged is researched and secondly, the transformation of the roles within the milieu of spiritual kinship along with the political and economic changes are touched upon. In the second part, spiritual kinship is investigated in a more bidirectional context through saints' lives from the late Byzantine period. The interaction between the socio-political transformations and the construction of spiritual kinship in the literary context is researched. The two complementary approaches aim to reveal how the members of Byzantine society are connected to one another through shared religious affinities in a family-like structure.