Kazak Türklerinde akrabalık adlandırmaları
Kinship naming that exist in the Kazakh Turkish
- Tez No: 431179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yapmış olduğumuz bu inceleme, Kazak Türkçesi'nde yer alan akrabalık adlandırmalarıyla ilgili sözcükleri kapsamaktadır. Kazakça yanında diğer Türk lehçeleri ve Türkiye Türkçesinin ağızlarındaki benzerlikler de araştırmamızın kapsamındadır. Akrabalık adlandırmaları Kazak Türkçesinin söz varlığı içerisinde büyük bir alana sahiptir. Bu adlandırmalar aile, toplum, kültür, sosyal hayat vb. alanlarda bize bilgi vermektedir. Bunların araştırılması özelliklerinin ortaya konması toplum içerisindeki gelenek ve göreneklerin, kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması konusunda önem arz eder. Kazaklara göre aile ve akrabalar arasında kurulmuş olan akrabalık bağları anne ve baba tarafından kan akrabaları, gelin ve güveyi tarafından nikah akrabaları ve manevi bağlarla kurulan suni akrabalık olmak üzere üç ana başlık altında toplanır. Çalışmamızın esasını Kazak Türkçesindeki akrabalık adları oluşturdu. Bunun yanında Kazakçadaki akrabalık adlarının Türkiye Türkçesi ve diğer Türk lehçelerindeki benzerlerini ses ve şekil değişikliklerini dikkate almadan benzerlerini, sahayla ilgili irili ufaklı sözlükleri tarayarak ortaya çıkardık.
Özet (Çeviri)
The study that we have made includes the words related with the kinship naming that exist in the Kazakh Turkish. Our study also includes the other Turkish vernaculars and the similarities among Turkey's Turkish dialects, in addition to Kazakh Turkish. Kinship naming is located in a large portion in Kazakh Turkish vocabulary. The kinship naming gives us information about family, society, culture and social life etc. Studying and revealing the features of it have importance to transfer the society's traditions, customs and cultural heritage to future generations. According to Kazakhs, the kinship ties are grouped under three main headings; these are parents' side blood relatives, bride and groom's side marriage relatives and artificial relationships that established by spiritual bondage. The essence of our study is based on Kazakh Turkish kinship names. Besides, we have revealed the Kazakh Turkish kinship names and its similar ones in Turkey's Turkish and in other Turkish vernaculars without taking into consideration the changes of sounds and symbols by scanning various sized of field related dictionaries.