Abdullah Zühdü'nün Sara romanı üzerine bir inceleme
The research about the novel 'Sara' by Abdullah Zühdü
- Tez No: 699488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Abdullah Zühdü'nün Sara romanı, 1900 yılında Sabah gazetesinin 3643-3720 yılları arasında yetmiş tefrika halinde yayımlanmıştır. Yaptığımız araştırmalara göre, Abdullah Zühdü'nün Sara romanı bu zamana kadar kitap hâline getirilmemiştir. Bu çalışma, Sara romanı üzerine yapılan ilk incelemedir. Bu tezin amacı, Sabah gazetesinde tefrika hâlinde yayımlanan Sara romanını Türk edebiyatı tarihine kazandırmaktır. Özyeğin Üniversitesi tarafından yürütülen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen“Türk Edebiyatında Tefrika Roman Tarihi”(1831-1928) adlı proje, Sara romanının tespitinde faydalanılan temel kaynaktır. Bu tezde Sara romanı metni için“Türk Edebiyatında Tefrika Roman Tarihi”(1831-1928) adlı projenin Özyeğin Üniversitesi'ne ait dijital arşivinden ve Beyazıt Devlet Kütüphanesi'ndeki Sabah gazetesi koleksiyonundan faydalanılmıştır. Bu çalışmada, Sara romanı tematik açıdan incelenmiştir. Sara romanında aile, eğitim, evlilik, yasak aşk, para, müsriflik, zaaflar, aldanmak ve pişmanlık temaları tespit edilmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“Abdullah Zühdü'nün Hayatı ve Eserleri”, ikinci bölüm“Sara Romanının Tematik Açıdan İncelenmesi”dir.
Özet (Çeviri)
The novel“Sara”, written by Abdullah Zühdü, was published as a seventy part serial in the issues 3643-3720 of the newspaper“Sabah”in 1900. According to our research, Abdullah Zühdü's novel“Sara”has not been put into book form until now. This study is the first review of the novel“Sara”. The aim of this thesis is to bring the novel“Sara”, which was serialized in Sabah newspaper, to the history of Turkish literature. The project, named“The History of the Serial Novels in Turkish Literature”(1831-1928), conducted by Özyeğin University and subsidized by TÜBITAK, is the primary resource used to identify the novel“Sara”. In this thesis, the digital archives of Özyeğin University related to the study of“History of Serial Novels in Turkish Literature”(1831-1928) and the back issues of the newspaper Sabah in Beyazıt State Library archives were utilized. In this study, the novel“Sara”was analyzed thematically. The themes of family, education, marriage, forbidden love, money, extravagance, weakness, deception and regret have been identified in the novel of“Sara”. The study consists of two parts: The first part is“Abdullah Zühdü's Life and Works”, the second part is“The Thematic Analysis of the Novel of Sara”.