Abdullah Zühdü'nün hayatı ve romancılığı
Abdullah Zühdü's life and his novelism
  1. Tez No: 834816
  2. Yazar: NİSANUR TAKLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Devrinin bilinen bir şahsiyeti olan Abdullah Zühdü; Sabah, Yeni Gazete, Payidar gibi pek çok gazetede farklı türlerde yazılar kaleme alır. Mekteb-i Sultaniyeden mezun olması ve iyi derecede Fransızca bilmesi onun gazetecilik hayatına atılmasını kolaylaştırır. Dil bilmesinin sağladığı kolaylıkla Avrupa'yı yakından takip edip gazetelerden tercümeler yaparak bunları yayımlar. Abdullah Zühdü'nün fıkra, hikâye, roman gibi türlerde telif ve tercüme olmak üzere çok sayıda eseri bulunur. Çalışmamızda yazarın telif romanları olan Güller, Dikenler, Bir Gece, Şanlı Asker, Sara, Şikeste Beste, Sevda ve Çamurlar İçinde romanları üzerinden romancılığı değerlendirilecektir. Yazar, her şeyden önce bir gazeteci oluşu nedeniyle bu romanlarını ilk olarak Sabah ve Tercüman-ı Hakikat gazetelerinde tefrika eder, daha sonra Bir Gece, Şanlı Asker ve Güller, Dikenler romanlarını kitap hâline getirir. Abdullah Zühdü'nün romanları incelediğinde benzer yapı ve temalar üzerine kurulduğu ve çatışma unsurlarından hareketle oluşturulduğu görülür, özellikle kişiler arasındaki çatışmalar romanlarının temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada yazarın yaşadığı dönem olan İkinci Meşrutiyet'in roman anlayışı üzerinden Abdullah Zühdü'nün romanlarının yapısal ve tematik olarak incelemesi yapılarak genel sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A well-known figure of his time, Abdullah Zühdü wrote articles in many newspapers such as Sabah, Yeni Gazete and Payidar in different genres. His graduation from Mekteb-i Sultaniye and his good command of French facilitated his entry into journalism. With the ease provided by his knowledge of the language, he follows Europe closely, translates from newspapers and publishes them. Abdullah Zühdü has many works in genres such as jokes, stories, and novels, both copyrighted and translated. In our study, the author's novelism will be evaluated through his novels Güller, Dikenler, Bir Gece, Şanlı Asker, Sara, Şikeste Beste, Sevda and Çamurlar İçinde. Since the author was first and foremost a journalist, he first published these novels in the newspapers Sabah and Tercüman-ı Hakikat, and then published Bir Gece, Şanlı Asker and Güller, Dikenler in book form. When Abdullah Zühdü's novels are analysed, it is seen that they are based on similar structures and themes and that they are created based on conflict elements, especially the conflicts between people constitute the basis of his novels. In this study, general conclusions were reached by analysing his novels structurally and thematically through the novel understanding of the Second Constitutional Monarchy, the period in which the author lived.