Konus kuronlarda metal primer ile metal ve plastik sekonder kuronlarda tutunma kuvvetinin in vitro olarak incelenmesi
In Vitro evaluation of retention in conical crowns with metal primer crown and metal and plastics based seconder crowns
  1. Tez No: 69949
  2. Yazar: ÖZLEM ERDEM SAYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BABÜR CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
7. ÖZET 98Son yıllarda gerek periodontal problemi olan vakalarda gerekse implantüstü protez olarak kombine protezlerin kullanımı giderek artmaktadır. Konuş kuronlu protezler konusundaki çalışmalar çoğunlukla protezin yapım yöntemleri ve endikasyonu konuları ile ilgilidir. Protezin kullanımına ait tutunma kuvveti kayıpları ile ilgili çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Günümüzde değişen teknolojinin sonucu olarak kombine protezlerde kullanılan kuron materyalleri de değişme göstermektedir. Dişhekimliğine sunulan yapay reçine kuron malzemelerinin konuş kuronlu protetik tedavilerde sekonder kuron malzemesi olarak kullanımı da gündeme gelmektedir. Çalışmada yeni geliştirilmiş plastik esaslı kuron malzemelerinin konuş kuronlu protetik tedavilerde sekonder kuron malzemesi olarak kullanımı sırasında kullanıma bağlı olarak tutunma kayıpları ile ilgili yanıtlar aranmıştır. Bu amaçla invitro olarak yapılan deneylerde, her grupta 10 adet örnek olmak üzere dört diş grubu ve üç değişik sekonder kuron malzemesi kullanılmıştır. Seçilen santral, kanin, premolar, molar diş grupları üzerinde Ni- Cr alaşımından primer kuronlar konuş kuron prensiplerine uygun olarak 2° açı ile hazırlanmıştır. Kauçuk kalıp yöntemi ile standardizasyonu sağlanan primer kuonlar üzerine Ni-Cr alaşımı, Vectris ve Asetal-D malzemelerinden sekonder kuronlar hazırlanmıştır. Primer ve sekonder kuronlar tam temas edecek şekilde taşıyıcı parçalar içindeki akriliğe gömülmüş ve çekme aygıtında ilk tutunma kuvvetleri tespit edilmiştir. Akril bloklar taşıyıcı parçalar içindeki yerlerine yerleştirildikten sonra Caniklioğlu tarafından tasarlanan ve dakikada 120 kez ileri-geri hareket yapan aygıtta yerlerine yerleştirilmişlerdir. Aygıt kuronlar tam temas edecek şekilde ayarlandıktan sonra 500kez çalıştırılmış ve kuronların tutunma kuvvetleri tekrar ölçülmüştür. Daha sonra bu işlemler 1000 kez ve 2000 kez daha takıp çıkartma işlemleri yapıldıktan sonra tekrarlanmış ve tutunma kuvveti değerleri tablolara kaydedilmiştir. 99Tablolar ve bunlardan elde edilen grafik sonuçlarına göre, konuş kuronlarda üç farklı sekonder kuron malzemesinde 24 aylık kullanım sonucunda meydana gelen tutunma kuvveti kayıpları karşılaştırılmıştır. Buna göre en iyi tutunmanın metal sekonder kuronlarda olduğu, tutunma kayıplarında en düşük yüzde değerlerinin ise Vectris sekonder kuronlarda elde edildiği sonucu alınmıştır. 100
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYConical crown retained dentures has been widely used in recent years, especially in patients with periodontal problems and in cases which will be treated with removable partial dentures as a superstructure on implants. The studies about conical crown prosthesis are regarding indications and construction types of the prosthesis. The studies about the retention and loss of retention by usage are few. As a result of the technological development,the plastics resin based superstructure materials being used in this type of prosthetic restorations varies. The aim of this study is to evaluate the changes in retention by usage of plastic resin based superstructures in conical crown retained dentures. In this in vitro study, three different seconder crown material is used in four different tooth groups and in each group 10 samples are prepared. The chosen tooth groups of central, canine, premolar and molar are prepared as primer crown of conical crown having 2° angles. These samples are cast by Ni-Cr alloy. The superstructures are made of Ni-Cr alloy, Asetal-D and Vectris materials on the standartized samples by rubber. Sample carriers were two overlapping half cylinder,made of steel, That continues with their handle, were machined on a lath. Self cured acrylic resin was poured inside the carriers and the samples are embedded in them,then the retention forces of the crowns are measured. The samples in the acrylic blocks are placed to the experiment device especially designed by Caniklioğlu in order to make the motion of insertion and separation. After the samples are inserted and separated 500 times the retention measured again. This is made two times more after 1500 and 2000 times more insertion and 102separation. The results obtained from the measurements are shown by the tables and the graphics. According to the tables and figures, the retention forces in three different seconder crown materials in usage of 24 months are compared. The results shows that the seconder crowns made of metal have the best retention values, and the least retention decrease percent is shown by Vectris seconder material. 103