Deneysel olarak çekim boşluklarına yerleştirilen biyoaktif cam partiküllü kemik ogmentasyon materyali ile yüksek yoğunluklu PTFE esaslı bariyer membranının kemik iyileşmesi üzerindeki etkilerinin histolojik olarak ...
The Histological comparison of the effect of high density PTFE barrier membranes and granuled bioactive glass bone augmentation materials experimentaly placed inside extraction sockets on bone healing
  1. Tez No: 69950
  2. Yazar: HAŞMET CEMİL GÖKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
110 10. Çeşitli firmalar tarafından üretilen biyomateryaller diş hekimliği kliniğinde çeşitli endikasyonlarda,uygulanmaktadır, Biyomateıyaller; hastanınkalmakısaltılması, alveol kemiğinin dikey ve yatay boyutunun korunarak optimum boyutunun yerleştirilmesine olanakgibi avantajları Oral impiatıtolojiye kazandırması sebebi ile, sonçok ilgive bir çokçok sayıda klinik ve deneysel çalışma yapılmaktadır. Bu klinik ve deneysel çalışmalardaedilen başarılı sonuçlar, biyomateryallerin Oral İmplantolojide bir kabul görmesini sağlamıştır. Çalışmamızın deneysel araştırma bölümünde;ve TefgenFD 4 sağ ve solazı dişlerininboşluklarına yerleştirilmiş ve1Ill histolojik olarak karşılaştırılmıştır. Oniki haftalık iyileşme dönemi sonunda alt çene kemik bölgelerinden elde edilen kemik kesitleri üzerinde histolojik incelemeler yapılmıştır. Yaptığımız araştırmada elde ettiğimiz bulguların değerlendirilmesinin sonucunda, membranlı gruplarda alveol yükseldiğinin korunduğu gözlenirken, Biogran uygulanan gruplarda kemikleşmenin birçok odaktan birden başlamasının alveol boşluğunun daha çabuk dolmasını sağladığı ancak Biogran'ın rezopsiyonunun uzun sürmesi nedeniyle iyileşme süresinin geciktiği gözlenmiştir. Kontrol grubunda ise kemikleşme erken dönemde Biogran'lı gruptan daha geride olmakla birlikte iyileşme süresine biyomateryalin rezorbe olma süresi eklenmektedir. Çekim yarasının iyileşmesinin kontrol gruplarında daha çabuk olduğu fakat biyomateryal uygulamasının iyileşmenin erken dönemlerinde kemik yapımını hızlandırdığı için biyomateryal uygulanmış çekim boşluklarına daha erken dönemde bir girişimde bulunmayı olası kılabilir.
Özet (Çeviri)
112 11. İNGİLİZCE ÖZET Different biomaterials which were produced by different companies are applied in different indications in dentistry. Because of having advantages like shortening the edentulous time period, avoiding the resorbsition of alveoler ridges, there is a great interest in using different biomaterials and there are lots of succestul clinical and experimental study by using different biomaterials in oral implantology and that causes biomaterial usage is accepted as a way of rehabilitation in oral implantology. In the present experimental study, after the extractions of mandibular premolar teeth in 4 dogs, Biogran and TefGen FD materials were applied to the sockets. In order to make histological comparison of bone regeneration by using there materials.113 After 12 weeks of healing period, the dogs were sacrificed and the histologic analyses were realized on the bone slides which including the materials. Offer the extractions of mandibular premolar teeth in 4 dogs, Biogran and TefGen FD materials were applied to the sockets. In our study, the alveolar ridge leight is protected in the test group with TefGen FD and in the test group with Biogran, ossificication is started around the Biogran particules and because of this, the fulfill of the alveolar sockets is faster in this group, but the late resorbstion of Biogran particules affects the healing period of the socket in a negative way. In the control group, less ossification is found than the test group with Biogran but the resorbtion of Biogran particules extend the healing period. The healing period of control sockets is shorter than the test group but applying biomaterials into tooth socket fasten the ossification of the alveolar sockets and because of this, it is possible to make surgical attempt in the early period of healing.