'The unity of existence' in Ibn ʿArabī's seals of Wisdom and Plotinus' Enneads
'Varlığın birliği' İbn-i Arabi'nin Fusûsü-l- Hikem ve Plotinus'un Enneadlar'ında
  1. Tez No: 699499
  2. Yazar: RASOUL RAHBARI GHAZANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRYSI SIDIROPOULOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Felsefede 'varlığın birliği' doktrini büyük bir öneme sahiptir. Bu doktrin hem Yunan hem de İslam metafiziğine öylesine nüfuz etmiştir ki felsefe tarihi çalışmalarında varlığın birliği meselesi anlaşılmadan bu iki alanda çalışmak neredeyse işlevsizdir. Bu doktrini savunan iki önemli filozof ise Plotinus ve İbn-i Arabi'dir. Bu iki filozofun varlığın birliği meselesindeki duruşlarının açığa kavuşturulmasıyla doktrinin öneminin ve etkisinin daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Bu çalışmada birincil amacım İbn-i Arabi'nin Fusûsü-l- Hikem'inde ve Plotinus'un Enneadlar (Dokuzluklar)'ında varlığın birliği doktrinine metafizik konum üzerinden ışık tutmaktır. İkinci olarak ise tamamıyla felsefi bir bakış açısıyla bu iki filozofun öğretilerinin metafizik konumlarının kendi içlerinde savunulabilir ve mantıklı olup olmadığını incelemektir. Her iki başyapıtı inceleyerek ve karşılaştırarak varlığın birliği doktrinini nasıl anladıkları sorusunu çözümlemeye çalışmak da diğer bir amacımdı. Yaptığım karşılaştırma ve incelemeden sonra her iki eserde doktrinlerin metafizik konumlarının inandırıcı ve küçük farklılıklara rağmen birbirlerine oldukça benzer oldukları sonucuna vardım. Dahası İbn-i Arabi'nin Plotinus'dan etkilenmiş olma ihtimalini de görmüş oldum. Bu tezin Yunan ve İslam metafiziği üzerine çalışmak isteyenlere yardımcı olacağını düşünüyorum. Son olarak, ilerleyen zamanlarda üzerinde çalışılmayı daha fazla hak eden bir konunun da İbn-i Arabi'nin tümeller (al-aʿyān al-thābitah) kavramını olduğunu düşünüyorum.
Özet (Çeviri)
The doctrine of 'the unity of existence' is of cardinal importance in philosophy. It has penetrated the Greek and Islamic Metaphysics so deep that studying history of philosophy in these two traditions would be impractical without understanding it. Two very influential thinkers advocating this doctrine are Plotinus and Ibn ʿArabī. Therefore, considering this doctrine's importance and influence, I think it is important to clarify the two thinkers' positions in the best light. My primary aim is to shed light on the metaphysical position of the doctrine of the unity of existence in Plotinus' Enneads and Ibn ʿArabī's Seals of Wisdom. My secondary aim is to examine whether, from an entirely philosophical point of view, the metaphysical positions of the two philosophers' doctrines are defensible and reasonable in themselves. The following is the central interpretive question I plan to resolve: 'How do Plotinus' Enneads and Ibn ʿArabī's Seals of Wisdom understand the doctrine of the unity of existence?' Examining and comparing both these masterpieces, I conclude that the metaphysical positions of the doctrines of the unity of existence echoed in these works are credible and that despite minor differences, the two doctrines are very similar, a resemblance which indicates that the latter thinker might have been influenced by the former. I think this thesis would help the reader to have a good basis to study Greek and Islamic Metaphysics. Finally, one important problem deserving further research is Ibn ʿArabī's 'fixed entities.'