İmmediat implantasyon tekniği ile uygulanan hidroksilapatit ve titanyum plazma sprey kaplı implantların histolojik, histomorfometrik ve klinik olarak karşılaştırılması
Histologic, histomorphometric and clinic comparison of hydroxyapatite coated and titanium plasma sprayed implants in immediate implantation
  1. Tez No: 59714
  2. Yazar: ZİHNİ CÜNEYT KARABUDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEKER SANDALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
immediat implantasyon yöntemi, çekim boşluğunun ossifikasyonu için gereken bekleme süresinin eliminasyonu, daha az cerrahi işleme gerek duyulması, hastanın dişsiz kalma süresinin kısaltılması, alveol kemiğinin dikey ve yatay boyutunun korunarak optimal implant boyutunun yerleştirilmesine olanak sağlanması, toplam tedavi maliyetinin düşürülmesi gibi avantajları oral implantolojiye kazandırması sebebiyle, son dönemde çok ilgi görmektedir ve bir çok araştırmacı tarafından immediat implantasyon yöntemi kullanılarak çok sayıda klinik ve deneysel çalışmalar yapılmaktadır. Bu klinik ve deneysel çalışmalarda elde edilen başarılı sonuçlar, immediat implantasyon yönteminin oral implantolojide bir tedavi metodu olarak kabul görmesini sağlamıştır. İmmediat implantasyon yöntemi kullanılarak yapılan çalışmamızda iki değişik tip kaplama metoduyla kaplanmış farklı iki implant sisteminin bu teknikte, klinik ve deneysel olarak karşılaştırılması yapılmıştır. Bu amaçla titanyum plazma sprey kaplamalı implant sistemi olarak Pitt-Easy Bio-Oss implant sistemi, HA kaplamalı implant sistemi olarak Microvent implant sistemi kullanılmıştır. Çalışmamızın deneysel araştırma bölümünde iki değişik tip kaplama sisteminin histolojik ve histomorfometrik olarak karşılaştırılması amacıyla, 4'ü TPS kaplı Pitt-Easy Bio-Oss ve 4'ü HA kaplı Microvent implantı olmak üzere 8 adet kemik içi diş implantı, immediat implantasyon metodu kullanılarak 2 köpeğin sağ ve sol alt 3. küçük azı dişlerinin çekimini takiben çekim boşluklarına uygulanmıştır. İyileşme dönemi sırasında 1 adet TPS kaplı Pitt- Easy Bio-Oss implantı enfeksiyon sonucu kaybedilmiştir. 8 haftalık iyileşme dönemi sonunda klinik ve radyografik olarak incelenen 7 implantın osseointegre145 oldukları tesbit edilmiştir. Köpeklerin implantları içeren alt çene kemik bölgelerinden elde edilen kemik kesitleri üzerinde histolojik ve histomorfometrik incelemeler yapılmıştır. Histolojik inceleme sonucunda immediat implantasyon tekniği ile uygulanan TPS kaplı Pitt-Easy Bio-Oss implantları ve HA kaplı Microvent implantlarının kemikle iyi bir temas içersinde oldukları ve osseointegre oldukları tesbit edilmiştir. Histolojik inceleme sonucunda iki implant sistemine ait implantların etrafında bazı bölgelerde yumuşak doku varlığı da gözlenmiştir. HA kaplı Microvent implantları etrafında kemik içersinde bazı bölgelerde gözlenen osteoklastik aktivite ve makrofajların yoğunlaşması uzun dönemde HA kaplamanın rezorbsiyon riski ile karşılaşabileceği şeklinde yorumlanabilir. Histomorfometrik analiz sonunda HA kaplı Microvent implantları için ortalama kemik-implat arayüz temas alanı % 61.84, TPS kaplı Pitt-Easy Bio-Oss implantları için ortalama kemik-implant temas alanı yüzdesi % 51.35 olarak tesbit edilmiştir. İstatistiksel olarak HA kaplı Microvent implantlarının TPS kaplı Pitt-Easy Bio-Oss implantlarına kıyasla, anlamlı derecede daha fazla kemik- implant temas alanına sahip oldukları gözlenmiştir ( p < 0,05 ) Çalışmamızın klinik araştırma bölümünde yaşları 21 ile 67 arasında değişen, 10'u kadın 81 erkek 18 hastaya, 21 tanesi TPS kaplı Pitt-Easy Bio-Oss 15 tanesi HA kaplı Microvent implantı olmak üzere toplam 36 implant, immediat implantasyon yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. İyileşme dönemi sonunda 1 adet Pitt-Easy Bio-Oss implantı osseointegre olmaması sebebiyle kaybedilmiştir. İyileşme dönemi sonunda implantüstü protetik restorasyonların yapılmasını takiben implantlar fonksiyona sokulmuşlardır. Çalışmamızda değerlendirilen implantların fonksiyon süreleri 3 ile 20 ay arasında değişmektedir. Klinik araştırma bölümünde periyodik kontroller sırasında TPS kaplı Pitt-Easy Bio-Oss implantları ve HA kaplı Microvent implantlarına ait,146 modifıye plak indeksi, modifıye dişeti oluğu kanama indeksi, ortalama dişeti cebi derinliği, yapışık dişeti genişliği ve periotest değerleri ölçülmüştür. Bu klinik parametreleri ölçülmesi sonucu elde edilen değerler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. İstatistiksel olarak TPS kaplı Pitt- Easy Bio-Oss implantlan ve HA kaplı Microvent implantlarına ait ortalama dişeti cebi derinliği, modifıye plak indeksi, modifiye dişeti oluğu kanama indeksi ve yapışık dişeti genişliği değerleri arasında anlamlı fark gözlenmemiştir ( p > 0,05 ). TPS kaplı Pitt-Easy Bio-Oss implantlan ile HA kaplı Microvent implantlarna ait periotest değerlerinin istatistiksel olarak karşılaştırılması sonucunda, TPS kaplı Pitt-Easy Bio-Oss implantlan lehine anlamlı bir fark gözlenmiştir ( p < 0,05 ). Çalışmamızın klinik araştırma bölümünde, immediat implantasyon metodu ile uygulanan TPS kaplı Pitt-Easy Bio-Oss implantlarının başarı oranı % 95, HA kaplı Microvent implantlarının başarı oranı % 100 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of having the advantages like the elimination of waiting period of socket ossification, fewer surgical sessions required.shortened edentulous time period, preservation of alveolar bone height and width allowing for optimal placement in relation to implant length and diameter, reduced treatment cost, there has been increasing interest in the concept of immediate implantation and a lot of clinical and experimental studies are realized by using the method of immediate implantation. Successful results in these studies make the immediate implantation accepted as a way of treatment in oral implantology. In our study, two different type of implant coatings were compared clinically and experimentally by placing two different type of implant systems in fresh tooth extraction sites. In order to evaulate those two different implant coatings in immediate implantation, we used Pitt-Easy Bio-Oss implant system as titanium plasma sprayed ( TPS ) implants and Microvent implant system as hydroxyapatite ( HA ) coated implants. In the experimental part of our study, 4 Microvent implants and 4 Pitt- Easy Bio-Oss implants were placed into the fresh extraction sockets of right and left mandibuler third premolars in two adult mongrel dogs in order to make histological and histomorphometric comparison of hydroxyapatite coated and titanium plasma sprayed implants in immediate implantation. During the healing period, one of the Pitt-Easy Bio-Oss implants was lost because of the infection. 8 weeks after the implant placement, clinical and radiographic assesment of the implants showed that 7 implants were osseointegrated and stabile. After the salification of the animals, the implant containing segments of mandible were removed en bloc and bone blocks including implants were sectioned. By evaluating bone sections, histologic and histomorphometric analyses were148 realized. After the histologic observation, although the presence of soft tissue was seen in some of the regions of the bone-implant interface for both implant systems, it was shown that bone closely apposed to the surface of titanium plasma sprayed and hydroxyapatite coated implants placed into the fresh extraction sites. The presence of osteoclastic activity and gathering of macrophages in some of the regions around the hydroxyapatite coated Microvent implants could be concluded as a risk of resorption of hydroxyapatite ( HA ) coating in the long term period. In the histomorphometric analysis, HA coated Microvent implants showed a higher percentage of bone contact than TPS Pitt-Easy Bio-Oss implants with an average percentage of bone contact of % 61,84 for Microvent implants and % 51,35 bony contact for Pitt-Easy Bio-Oss implants. This difference was statistically significant ( p < 0,05 ). In the clinical part of our study, 15 Microvent implants and 21 Pitt-Easy Bio-Oss implants inserted immediately into fresh extraction sites were evaluated in 18 patients' ( 10 women and 8 men ) ages ranged 21 to 67. At the end of the healing period, one of the Pitt-Easy Bio-Oss implants were explanted because of not being osseointegrated. After the healing period, the prosthetic restorations were fabricated and the implants were loaded. The loading time of implants differentiated between 3 to 20 months. During the loading period, the average gingival pocket depths, modified plaque index, modified sulcus bleeding index, the measurement of attached gingiva and periotest values that belongs to Microvent and Pitt-Easy Bio-Oss implants were evaluated in the follow up examinations and it was shown that there was no statistically significant difference between the meausrements of the average gingival pocket149 depths, modified plaque index, modified sulcus bleeding index and attached gingiva that belongs to two implant systems ( p > 0,05 ). The comparison of the periotest values of Microvent and Pitt-Easy Bio-Oss implants revealed statistically significant difference against Microvent implants ( p < 0,05 ). The success rate of Pitt-Easy Bio-Oss implants was % 95 and the success rate of Microvent implants was % 1 00 in immediate implantation.