Güvenlik güçlerinin internet bağımlılık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi (Gaziantep ili örneği)
Investigation of internet addiction levels of security forces in terms of some variables (Gaziantep province example)
- Tez No: 699502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnternet kavramı gün geçtikçe yaşamımızın vazgeçilmez öğesi haline gelen bir iletişim aracıdır. Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi ve daha da yaygın hale gelmesi ile birlikte insanların internet ortamında geçirdiği zamanda artmaktadır. İnternet kullanımının insanlar üzerindeki faydalarının yanında aşırı ve yoğun bir biçimde kullanımı bir takım patolojik boyutlara ulaşabilmektedir. Bu anlamda internetin yalnızca günlük yaşamımızı kolaylaştırmış bir araç olması lazımken, bazı bireyler açısından yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olarak görülmektedir. Bu araştırma, güvenlik güçlerinin internet bağımlılık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmada nicel ve nitel verilerin bir arada analiz edildiği karma yöntem kullanılmıştır. Araştırma evrenini Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı güvenlik gücü, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 294 (285 Erkek, 9 Kadın) birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Bayraktar (2001) tarafından geliştirilen“İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. İstatistiksel yöntem olarak t testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş olup, ikili grupların karşılaştırmasında İndependent Sample t testi, çoklu grupların karşılaştırmasında OneWay ANOVA analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of the Internet is a communication tool that has become an indispensable element of our lives day by day. With the continuous development of technology and becoming more widespread, the time people spend on the internet is increasing. In addition to the benefits of internet use on people, excessive and intense use can reach some pathological dimensions. In this sense, while the internet should only be a tool that has made our daily life easier, it is seen as an indispensable element of life for some individuals. This research is a descriptive study to examine the internet addiction levels of security forces in terms of some variables. In this study, a mixed method, in which quantitative and qualitative data were analyzed together, was used. The population of the research consists of the security force affiliated to Gaziantep Provincial Police Department, and the sample group consists of 294 individuals (285 Male, 9 Female) selected on a voluntary basis.“Internet Addiction Scale (IAD)”developed by Bayraktar (2001) was used as a data collection tool in the research. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. T test and analysis of variance were used as statistical methods. It was determined that the data showed normal distribution, Independent Sample t test was used for comparison of paired groups and OneWay ANOVA analysis was used for comparison of multiple groups.