Tüketim kültürünün genişletilmiş benlik bağlamında incelenmesi: Futbol taraftarlarının tüketim kültürü üzerine nitel bir araştırma
Research of consumer culture in the context of extended self: Aqualitative inquiry into consumer culture of football fans
- Tez No: 699501
- Danışmanlar: PROF. DR. G. NAZAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tüketim kültüründe tüketim bir dile benzetilmektedir. Tüketim nesneleri sembolik değere sahip, anlam içeren araçlardır. Bu anlamlar aracılığıyla tüketim olgusunun kimlik oluşturma ve kimliğini dış çevreye iletme rolü vardır. Tüketimin sosyal düzende bireyin, kendisini tüketilen anlam aracılığıyla bir gruba dâhil ederek sınıflandırma ve grup dışındakilerden ayırt ederek farklılaşma bağlamında gerçekleştiği şeklinde yapılan analiz tüketimin toplumsal düzlemde ele alınması gerekliliğini yansıtmaktadır. Genişletilmiş benlik kuramına göre, birey benliğine dâhil ettiği tüketim nesneleri aracılığıyla benliği genişletmektedir. Futbol taraftarlığı, genişletilmiş benliğin topluluk seviyesinde topluluk aidiyeti hissinin var olduğu genişletilmiş benlik düzeyidir. Bu nedenle futbol taraftarlarının genişletilmiş benlik bağlamında tüketiminde topluluk seviyesine odaklanılmıştır. Tüketim nesnelerine yüklenen sembolik anlamlar, taraftar topluluğuna aidiyeti yansıtmak için kullanılabilmektedir. Tüketim kültürünün ve tüketim toplumu ideolojisinin gelişimi dikkate alınarak, futbol taraftarlarının genişletilmiş benlik kuramı kapsamında tükettikleri anlamları nitel araştırma yöntemiyle irdelenmiştir. Futbol taraftarlığında kadınların aykırı grup olarak değerlendirilmesi nedeniyle kadın taraftarlar üzerine yapılan araştırmaların azlığı dikkate alınarak, kadın ve erkek taraftarlarla yapılan araştırmada cinsiyetler arası bakış açısı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In consumer culture, consuming is like a language. Objects of consumer having symbolic value that contain meaning is tools. By these meanings, existence of consumer has a role of creating identity and sending its identity to external environment. In social system, consuming the analyze applied with being consumed meaning contains a group which is existence into categorization and elimination to external of the group reflects to necessary of the evaluating in context of differentiation in social framework. For theory of extended self, with person contains objects of consume develop of self. Being football fans is a level of extended self creating a sense of belonging of community. For this reason, in context of consumer of football fans focused on level of community. Giving a meaning of symbolic to objects of consuming to reflect using to community of football fan. Based on evaluation of consumer culture and ideology of consumer society, theory of extended self of football fans consuming meaning is assessed by qualitative research method. In football fans due to women is being assessed a marginal group, based on a little less research of female football fans in which this research has developed a intersexuality by interviewing fans who are woman and man.