أثر استخدام طريقة التمثيل ولعب الأدوار في تنمية المفردات لدى متعلّمي اللغة العربية الأجانب
Arapça öğrenen yabancı öğrencilerin kelime dağarcığının gelişmesinde oyun ve rol oynama yönteminin kullanılmasının etkisi
- Tez No: 699521
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERGÜL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Dünyanın en zengin dillerinden biri olan Arapça, kelimelerinin bolluğu, anlam çeşitliliği ve üslubun belagatiyle karakterize edilirken, bu dili öğrenmek için özellikle kelime ve gramer yapılarının yanı sıra retorik yöntemlerini öğrenmeye, metinlerinin tatlılığını ve devasa ahlaki mirasını tatmaya kadar, anadili Arapça olmayan öğrencilerin büyük çaba göstermesi gerektirmektedir. Bu nedenle öğrencilerin bu dilde ustalığa ulaşmalarını sağlamak için sağlam temeller oluşturmak gerekiyordu. Herhangi bir dili öğrenmek için önemli olduğu gibi, Arapça öğrenmek için de en önemli temel yapı taşı olan kelime hazinesini öğrenmeye başlamak gerekiyordu. Nitekim öğrencinin kelime hazinesindeki kelime sayısı ne kadar fazlaysa, dili akıcı bir şekilde kullanma ve düşünce ve hayallerini ifade ettiği ve iletişim ihtiyaçlarını karşıladığı dilsel bağlamlarda kullanma yeteneği o kadar fazla olur. Bu ilkeden hareketle bu çalışma, modern eğitim yöntemlerinden biri olan“Oyun ve rol oynama yöntemi”, öğreneni eğitim sürecinin odağı olarak kabul eden ve öğrenme araç ve gereçlerini formüle etmede onun gereksinimlerini ve yeteneklerini bir öncül olarak kabul eden modern eğitim yöntemlerinden birinin kullanımını temel almaktadır. Çalışmanın ana sorusu bu bakış açısıyla ortaya çıktı: Oyun ve rol oynama yöntemini kullanmanın Arapça konuşmayan öğrencinin kelime dağarcığını geliştirmedeki etkisi ve etkinliği nedir? Bu soruyu cevaplamak için önce kelime dağarcığı ve onu öğrenmenin yolları, ardından oyun ve rol oynama yöntemi, kavramı ve özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi vermek gerekiyordu. Bu çalışma teorik ve uygulamalı olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısımda kelime dağarcığından detaylı bahsederek; kelime dağarcığını ve türlerini anlam, işlev, kullanılan dil becerileri, öğrenenin bunları öğrenirken karşılaştığı zorluklar ve öğretim yöntemleri açısından tanımladım. Daha sonra oyun ve rol oynama yöntemi bu yöntemlerden biri olduğu için modern eğitim yöntemlerini kullanan modern okulların eğilimlerinden bahsettim. Çünkü oyun ve rol oynama yöntemi, bu yöntemlerden biri olarak sayılmaktadır. Bu yüzden yöntemin ne olduğu, tanımları, araştırmacıların bu konudaki görüşleri, ne kadar önemli olduğu, kullanım yöntemlerinin neler olduğu, avantaj ve dezavantajlarından bahsettim. Ardından, varsaydığım varsayımların geçerliliğini kanıtlamak için uygulama bölümü geldi. Arapça konuşmayan öğrenciye kelime dağarcığını öğretmede oyun ve rol oynama yöntemini kullanmanın etkililiğini incelemek ve öğrencinin dilsel envanterden kazanımlarını arttırmadaki etkisini araştırmak için anketi bir araştırma aracı olarak kullanarak betimleyici ve analitik yaklaşımı takip ettim. Söz konusu anket çalışmasını iki ana eksen üzerine inşa ettim; ilkinde kelime bilgisi ve herhangi bir dil öğretiminde en başat nokta olan kelime öğretmenin önemini araştırdım ve ikinci olarak; oyun ve rol oynama yöntemi ve kullanımının özelliklerini inceledim, ardından da sonuçları analiz ederek bazı önerilerde bulundum ve son olarak referans kaynakçayı sundum. Bu tez kapsamında, söz konusu eğitim yönteminin kelime öğretimindeki etkinliğine biraz da olsa dikkat çekmeye çalışırken; bu çalışmanın, yabancılara Arapça öğretimi alanında çalışan araştırmacı ve akademisyenlerin Arapça öğretim yöntemlerini geliştirmelerine yardımcı olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Arabic language –as one of the richest languages- is characterized by the abundance of words, the diversity of meanings, and the eloquence of style, as learning it requires great efforts, especially from those who did not receive it as a mother tongue, starting from learning its vocabulary and structures, to learning its rhetorical methods, and finally tasting the beauty of its texts and its huge moral heritage. Hence, it was necessary to establish its learners on correct basics that guarantee them access to mastery, so it was necessary to start from the most important basis for learning Arabic language, which is the vocabulary as it's important for learning any language, the more vocabulary a language learner has, the more his ability to use it fluently in linguistic contexts, and expresses his thoughts and communicative needs. This study highlighted the use of one of the modern educational methods“the method of Acting and role-play”, which considers the learner as the center of the educational process, and takes his requirements and abilities as a basic premise in formulating the means and methods of education: The method of acting and role-play in enriching the vocabulary of the non-Arabic speaking learner. This study consisted of two aspects: a theoretical side and a practical one. Where the theoretical side included talking about vocabulary in some detail, where I defined vocabulary and indicated its types in terms of meaning, function, language skills used in it, difficulties faced by the learner while learning, and ways of teaching them. Then I talked about the trends of modern schools that resulted in modern educational methods, as the method of acting and role-play is one of these methods, and its advantages and disadvantages, then I dealt with the practical side, and has followed the descriptive approach and the analytical approach, and used the questionnaire as a research tool to study the efficacy of using the method of acting and role-play in teaching the vocabulary of the non-Arabic-speaking learner, and to study its impact on increasing the learner's gains from the linguistic balance. The questionnaire came on two main axes, the first: vocabulary and the importance of teaching it as a cornerstone for teaching any language, and the second topic talked about the method of acting and role-play and the features of its use, then I collected and analyzed the results and suggested some recommendations, and finally mentioned the references that have been used. In this thesis, I tried to slightly draw attention, to the effectiveness of this method in teaching vocabulary, and I pray to God that I have succeeded in my work, in order to obtain the degree. And I hope that the study will contribute to helping researchers and workers in the field of teaching Arabic to foreigners, to develop methods of teaching Arabic language.