21. yy'da liberal demokrasinin krizi
The crisis of liberal democracy in the 21st century
- Tez No: 699528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN İNCİ SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Demokrasi kavramının geçmişi eski Yunan'a kadar uzanmaktadır. Birçok modeli vardır, ancak tanımı konusunda bir fikir birliği yoktur. Edinilen bilgilere göre demokrasinin ilk örneği, antik Yunan polislerinden Atina'nın doğrudan demokrasi ile yönetilmesidir. Yaklaşık iki asır burada uygulanan demokrasi, Makedon hakimiyetinden sonra uzun bir süre tarih sahnesinden silinmiştir. Demokrasi, 17. yüzyılda ideoloji ve pratikte, iki bin yıldan fazla bir süre ortadan kalktıktan sonra 19. yüzyılda temsili bir demokrasi olarak tekrardan yer aldı. Yeniden ortaya çıkan demokrasinin kusurlarını ortadan kaldırmak için farklı modeller önerilmiştir. Modern kapitalizmin gelişmesiyle birlikte karar alma sürecinde temsile dayalı liberal demokratik model genel olarak kabul görmüştür. Ancak, 20. yüzyılın sonundan itibaren liberal demokrasi temsil edilme süreci, meşruiyeti ve yönetim zorluğu nedeniyle eleştirilmiştir. Bu çalışma kısmen demokrasinin tarihsel süreç içinde yaşadığı siyasi değişim ve gelişime, döngüsel koşullara ve toplumsal ihtiyaçlara göre mevcut durumuna odaklanmaktadır. Bu çalışmanın ana odağı, liberal demokrasinin 21. yüzyılda karşılaştığı sorunları ve eksiklikleri ele almaktır. Demokrasiyi dış politikasının temeline koyan ABD ve 1789 Fransız devrimi ile demokrasi başlatan Fransa örnek ülke bazında incelenmiştir. Yaşanılan krizlere radikal demokrasi ile çözüm getirebileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of the concept of democracy dates back to ancient Greece. There are many models, but there is no consensus on its definition. According to the information obtained, the first example of democracy is the administration of Athens, one of the ancient Greek police, with direct democracy. The democracy practiced here for nearly two centuries was erased from the scene of history for a long time after the Macedonian domination. Democracy was reintroduced as a representative democracy in the 19th century after disappearing in ideology and practice in the 17th century for more than two thousand years. Different models have been proposed to eliminate the flaws of the re-emerging democracy. With the development of modern capitalism, the liberal democratic model based on representation in the decision-making process has been generally accepted. However, since the end of the 20th century, liberal democracy has been criticized for its representation process, legitimacy and difficulty in administration. This study focuses partly on the current situation of democracy in terms of political change and development, cyclical conditions and social needs in the historical process. The main focus of this study is to address the problems and shortcomings faced by liberal democracy in the 21st century. Two country cases as U.S government that its foreign policy based on democracy and France that its revolution in 1789 brought about democracy into world examined in the crisis framework. At the end it has been argued that radical democracy would be solution to all crisis.