توظيف تقنية الصوت والصورة (الفيديو) في تطوير مهارتي الاستماع والمحادثة في تعليم اللغة العربية للناطقين بغيرها
Ses ve video teknolojisi uygulanarak anadili Arapça olamayanlara dinleme ve konuşma becerisini geliştirmek
- Tez No: 699529
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma; Öğretmenler ve öğrenciler olarak bulunduğumuz dönem şartları itibariyle teknolojik araç ve gereçleri kullanmamız gerektiği için, Arap dilinin ana Dili olmayan öğrenciler için kolaylık sağlaması amacıyla eğitim teknolojisinin öneminden yola çıkılmıştır. Teknolojik gelişmeler insanların hayatında yayılmakta ve kolaylık sağlamakta olduğundan bu gelişmelerden uzak durmak imkansız hale gelmiştir. Teknolojik gelişmelerin hayatımız için ne kadar önemli olduğunu içinde bulunduğumuz pandemi dönemi bize ispat etmiştir. Eğitim sürecine doğrudan etkileyen ve yaşam standartlarımızı belirleyen pandemi dönemi eğitim; geleneksel yöntem olan sınıf içi eğitim'den, uygulamalar ve sosyal programlarla belirli bir zamana ve mekana bağlı kalmayan eğitime dönüştürdü . Sınıfları elektronik eğitimde organize eden ve kullanımı sırasında meydana gelen sorunlardan bu tekniklerden ya da programlardan birini inceleme isteği duydum inceleme isteği duydum ve bunu ses görüntü yani video tekniğini incelemek istedim. Anadili Arapça olmayan kişiler için dinleme ve telaffuz yeteneğini geliştirmek için ve karşılaşılan zorlukları kolaylaştırmak için önemli bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This study is initiated from the vital role of using technology in teaching Arabic for non-native speakers as we are obliged, as educators and teachers, to start using novel means and techniques in the educational process because of the rapid and huge spread of technology amongst people that regulates their life and requires them to stick to it. Along with this importance is the appearance of COVID-19 that turned the scales of life upside down, affected the educational process directly, and changed the traditional atmospheres of education from face-to-face into online. From this point, I concentrated in my study on one of these techniques, namely, video and its effect in developing the language skills in Arabic teaching for non-native speakers especially listening and speaking. Besides, I indicated the challenges that face this technique to overcome these difficulties for the learner and asserted the importance of using it in the educational process and merging and adopting it succinctly and systematically with the Arabic teachers to achieve its goals.