MSCI ETF yatırımları ile ülke CDS primleri arasındaki dinamik ilişki: Kırılgan beşli ülkeler üzerine bir panel veri uygulaması
The dynamic relationship between MSCI ETF investments and sovereing CDS premiums: A panel data application on fragile five countries
  1. Tez No: 699527
  2. Yazar: FERHAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMEYRA GAZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uluslararası piyasaların genişlemesi ve yabancı yatırımlara verilen önemin artması ile yeni finansal varlıklar piyasaya sürülmüştür. Bu varlıklardan birisi olan MSCI (Morgan Stanley Capital International) ülke ETF (Exchange-Traded Fund)'leri, uluslararası sermayenin performansını takip etmek ve bu performansı taklit etmek için güzel fırsatlar sunmaktadır. Uluslararası sermayenin performansı dikkate alınırken aynı zamanda riski de dikkate alınmaktadır. Bu açıdan ülkelerin risk göstergesi olarak CDS (Credit Temerrüt Swap) primlerine bakmak önem arz etmektedir. Bu çalışmada Kırılgan Beşli ülke grubunda, MSCI ülke ETF yatırımları ile ülke CDS primleri arasındaki ilişki panel veri analizi yardımıyla incelenmiştir. Bu kapsamda iki farklı model kurulmuştur. İlk model için MSCI ülke ETF yatırımları bağımlı değişken olarak, ikinci model için ülke CDS primleri bağımlı değişken olarak yer almıştır. MSCI ETF'leri ve CDS primlerini etkiledikleri düşünülen döviz kuru ve tahvil faiz oranları da çalışmada bağımsız değişkenler olarak yer almıştır. Bu kapsamda Kırılgan Beşli ülke grubuna ilişkin 26/03/2015-31/12/2020 dönemini kapsayan verilerle haftalık olarak çalışılmıştır. Değişkenler arasında yatay kesit bağımlılığı için test yapılmış ve yatay kesit bağımlılığının var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Homojenite sınanmış ve modellerin heterojen olduğu tespit edilmiştir. Yatay kesit bağımlılığından ve heterojenlikten dolayı ikinci nesil birim kök testlerinden CADF (Cross-Sectional Augmented Dickey Fuller) testi uygulanmıştır. Birim kök testine göre, serilerin düzeyde birim kök içerdiği ve birinci farkında durağan olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan sonra Westerlund (2007) eşbütünleşme testi uygulanmış ve her iki model için de uzun dönemli ilişkinin varlığına rastlanmıştır. Eşbütünleşme testinden sonra uzun dönemli katsayılar test edilmiştir. Çalışma sonucunda birinci model için MSCI ülke ETF yatırımları ile CDS primleri, döviz kuru ve tahvil faizleri arasında uzun dönemli ilişki tespit edilmiş ve ikinci model için CDS primlerinin MSCI ülke ETF yatırımları, döviz kuru ve tahvil faizleri arasında uzun dönemli ilişkiye rastlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: MSCI ETF, CDS, Borsa Yatırım Fonları, Panel Veri Analizi
Özet (Çeviri)
With the expansion of international markets and the increasing importance given to foreign investment, new financial assets were launched. One of these assets, the MSCI (Morgan Stanley Capital International) specific-country ETF (Exchange-Traded Fund), offers good opportunities to track and emulate the performance of international capital. The performance of international capital is taken into account, while the risk is also taken into account. From this point of view, it is important to look at CDS (Credit Default Swap) premiums as a risk indicator of countries. In this study, the relationship between MSCI specific-country ETF investments and Sovereign CDS premiums in the Fragile Five Countries group was examined with the help of panel data analysis. In this context, two different models have been established. For the first model, MSCI specific-country ETF investments were included as the dependent variable, and for the second model, country CDS premiums were included as the dependent variable. Exchange rate and bond interest rates, which are thought to affect MSCI ETFs and CDS premiums, were also included as independent variables in the study. In this context, data covering the period 26/03/2015-31/12/2020 on the Fragile Five Countries group was studied weekly. A test was conducted for cross-section dependence between variables and it was concluded that cross-section dependence exists. Homogeneity was tested and the models were found to be heterogeneous. CADF (Cross-Sectional Augmented Dickey Fuller) test was applied from second generation unit root tests due to cross-sectional dependence and heterogeneity. According to the unit root test, it was concluded that the series contained a unit root at the level and was stationary at the first level. After these results, Westerlund (2007) cointegration test applied and found the existence of a long-term relationship for both models. After the cointegration test, long-term coefficients were tested. As a result of the study, a long-term relationship was found between MSCI spesific-country ETF investments and CDS premiums, exchange rates and interest rates fort he first model, and a long-term relationship was found between CDS premiums and MSCI spesific-country ETF investments, exchange rates, interest rates for the second model. KEYWORDS: MSCI ETF, CDS, Exchange-Traded Funds, Panel Data Analysis