Pandemi dönemi değişen tüketici davranışları ve online satın alma alışkanlıklarının incelenmesi: Gıda alışverişlerine yönelik bir uygulama
The changing consumer behaviors and investigation of online purchasing habits during pandemia: A research for food shopping
- Tez No: 699551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
COVID-19 pandemisi, Çin'de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına almış; hayatın birçok alanında köklü değişikliklere neden olmuştur. Yaşanan sağlık krizi süresince hastalığın yayılmasına yönelik alınan önlemler ile ticari faaliyetler de etkilenmiştir. Bu süreç, tüketicilerin satın alma tercihlerini, yönelimlerini ve davranışlarını da etkilemiştir. Pandeminin başlangıcından günümüze gelindiğinde tüketici davranışlarında görülen en temel değişim yaşamın diğer alanlarında olduğu gibi çevrimiçi şekilde kullanılan alışveriş deneyimleri ile ilgili olmuştur. Çevrimiçi platformların en sık kullanılan alanlardan biri de gıda alışverişidir. Bu nedenle çalışmamızda, pandeminin ülkemizdeki tüketicilerin online gıda alışveriş tercihlerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bunun için yaşanan kısıtlamalar göz önünde bulundurularak, Mart-Mayıs 2021 döneminde 407 kişi katıldığı online anket uygulaması yapılmıştır. Bulgularımızın değerlendirilmesinde, yapısal eşitlik modeline başvurulmuştur. Yaptığımız analizler sonucunda, tüketicilerin cinsiyetlerine ve aylık gelir durumlarına göre gıda alışverişlerinde dikkate aldıkları kriterlerin istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p˂0,05). Ayrıca, tüketicilerin aylık alışveriş tutarlarına göre ve online gıda alışveriş platformlarını kullanma sıklıklarına göre, satın alma tarzlarının da istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılık gösterdiği saptanmıştır (p˂0,01 ve p˂0,05, sırasıyla). Sonuç olarak, cinsiyete, aylık gelir durumuna, online alışverişlerdeki harcama tutarlarına, uygulamaları kullanma sıklıklarına göre tüketicilerin dikkate aldıkları kriterler ve satın alma tarzları farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has affected worldwide, beginning in China; it has caused radical changes in many fields of life. During the health crisis, commercial activities were also affected by the precautions for the prevention to spread the disease. This process has also affected consumers' purchasing preferences, tendencies, and behaviours. From the beginning of the pandemic to the present, the most fundamental change in consumer behaviour has been related to online shopping experiences, as in other fields of life. One of the most frequently used areas of online platforms is food shopping. Therefore, in our study, it was aimed to investigate the effects of the pandemic on online food shopping tendencies of consumers in our country. Considering the restriction conditions, an online survey was conducted with 407 participants in the period of March-May 2021. In the examination of our findings, structural equation modelling was performed. As a result of our analysis, it was determined that the criteria that consumers consider in food shopping according to their gender and monthly income status was found to be statistically significantly differed (p˂0.05). Moreover, according to the monthly shopping number of consumers and the frequency of using online food shopping, it was determined that their purchasing styles were found to be statistically significantly differed (p˂0.01 and p˂0.05, respectively). In conclusion, the criteria and purchasing styles of consumers differ according to their gender, monthly income, spending amounts at online platforms, frequency of use of applications.