Pandemi döneminde elektronik ticaretin tüketici davranışları ve tekrar satın alma niyeti üzerine etkilerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A study to determine the effects of electronic commerce on consumer behavior and repurchase intention during the pandemic period
  1. Tez No: 729028
  2. Yazar: NURLAN ABASOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ZERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İki yıldan uzun süredir içinde bulunup deneyimlenen, faklı süreçlerini atlatıp hastalıkla mücadele edilen bir pandemi süreci geçirilmiştir. Dünyada yaşayan çoğu insanın hastalanmasına, milyonlarca insanın ölmüne ve çeşitli etkilerine maruz kaldığımız bu COVİD-19 pandemisinden her insan mutlaka bir iz taşımaktadır. Milyonlarca insanın yaşamına, sağlığına, standartlarına, düşüncesine, alışverişine ve birçok faklı açılardan hayatına etki eden bu pandeminin insanların satın alma davranışlarına ve tüketici davranışlarına etkileri büyük boyutlardadır. Milyonlarca insan kapanmalar, hükümetlerin baskıları ve yeni kurallar yüzünden mecburen tüketim alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kalmıştır. Bu çalışma içinde bulunulan pandemi dönemi devam ederken insanların değişen ve gelişen elektronik satın alma alışkanlıklarının tüketici davranışları üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelmiştir. Güncel ve aktif bir konu olmasına rağmen dünya üzerinde çoğu insan COVİD-19 pandemisiyle ilgili çeşitli yayınlar çıkarmakta. Bu çalışmada ilk olarak COVİD-19, elektronik satın alma ve tüketici davranışları literatür incelemesi sayesinde açıklanmıştır. Sonrasında ise çalışmanın araştırma bölümü Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinde eğitim gören İşletme bölümü öğrencileri üzerinde yürütülmüştür. Araştırma için gerekli veriler anket yöntemiyle elde edilerek SPSS 26 programıyla t-testi, anova testi, korelasyon ve regresyon analizleri yapıldıktan sonra, insanların internetten alışverişe yönelik tutumları ve alışveriş yönelimleri arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu, bu tutumların alışveriş yönelimini etkilediğini ve aynı zamanda COVİD-19 virüsünün insanların internet üzerinden yapılan alışverişlerdeki tutumlarını etkilediği sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There has been a pandemic process that has been experienced for more than two years, overcome its different processes and struggled with the disease itself. Every person bears a trace from this COVID-19 pandemic, in which we are exposed to the illness of most people living in the world, the death of millions of people and its various effects. This pandemic, which affects the lives, health, standards, thoughts, shopping and lives of millions of people in many different ways, has a great impact on people's purchasing behavior and consumer behavior. Millions of people have had to change their consumption habits because of closures, pressure from governments and new rules. This study has focused on determining the effects of people's changing and developing electronic purchasing habits on consumer behavior while the current pandemic period continues. Although it is a current and active topic, most people around the world publish various publications about the COVID-19 pandemic. In this study, firstly, COVID-19, electronic purchasing and consumer behaviors are explained through literature review. Afterwards, the research part of the study was carried out on the students of the Department of Business Administration studying at the Azerbaijan State University of Economics. After t-test, anova test, correlation and regression analyzes were performed with the SPSS 26 program by obtaining the necessary data for the research, there was a positive and statistically significant relationship between people's online shopping attitudes and shopping orientations, and that these attitudes affected shopping orientation. At the same time, it has been obtained that the COVID-19 virus affects people's attitudes in online shopping.