Determination of plant water consumption in major irrigated crops in the eastern region of Rwanda
Ruanda'nın doğu bölgesinde, bazı bitkilerin su tüketimlerinin belirlenmesi
- Tez No: 699576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SÜHERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Ruanda'nın doğu bölgesinde bitki su tüketiminin hesaplamasında kullanılan parametrelerin belirlenerek, bitki su tüketiminin tahmin edilmesi araştırılmıştır. Yedi farklı meteoroloji istasyonundan yerel olarak iklim verileri ve bitki verileri toplanarak bölgede yaygın olarak sulanan mısır, kuru fasulye, soya fasulyesi ve domates olmak üzere beş farklı ürünün su ihtiyacı referans bitki su tüketimine (ETo) ve bitki katsayısı (Kc) yaklaşımına göre hesaplanmıştır. Kc değerleri, bitki gelişme aşamalarına göre hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, referans bitki su tüketimi-ETo ile gerçek bitki su tüketimi-ETc arasında lineer bir ilişki tespit edilmiştir. Yani araştırılan tüm istasyonlarda ETc değerleri artışına karşılık ETo değerinde artmıştır. Mevcut kullanılan Kc değerleri ile hesaplanan Kc değerleri arasında küçük bir fark çıkmıştır. Bu çalışmada, Ruanda'nın 7 farklı bölgesi için 5 farklı bitkide bitki su tüketimleri farklı yöntemler kullanılarak hesaplanmıştır. Radyasyon yöntemi meteoroloji istasyonlarının çoğunda daha yüksek sonuçlar vermiştir; Hargreaves Samani denklemi ve FAO 56 Penman-Monteith yöntemi birbirine yakın çıkmış ve her iki yöntemin de benzer iklim koşullarında kullanılabileceği bulunmuştur. FAO Blaney Criddle yöntemi ise tüm istasyonlarda en düşük ETc değerlerini vermiştir, bu yöntem minimum ve maksimum bağıl nem ile ilgili verilerin kolayca bulunabileceği bölgeler için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to estimate the plant water consumption by determining the parameters used in the calculation of plant water consumption for major irrigated crops in eastern region of Rwanda by using climatic data and crop data locally collected from 7 different meteorological stations. Different methods of estimating ETo were used and compared to calculate the water requirement of five different crops namely maize, drybean, soybean and tomato that are commonly irrigated in the region based on reference crop evapotranspiration(ETo) and crop coefficient (Kc) approach. Kc values were calculated and adjusted with respect to the crop development stages. The results of the study revealed a linear relationship between reference crop evapotranspiration-ETo and crop evapotranspiration-ETc i.e in all researched stations ETc increased with increasing on ETo, with a slight difference between current used tabulated Kc-values and adjusted Kc valuesThe FAO 56 Penman-Monteith equation is a standardized equation for calculating plant water requirements in various regions throughout the world. In this study, the plant water consumption of major crops were calculated for 7 different region in Rwanda. The radiation method produced higher results in the majority of meteorological stations; nevertheless, additional comparison with other empirical methods is required to evaluate its appropriateness for computing ETc in the region. The Hargreaves Samani equation and the FAO 56 Penman-Monteith method were close, suggesting that both methods may be utilized in similar climate conditions. The FAO Blaney Criddle recorded the least ETc values in all stations and can be suggested for regions with easily available data on minimum and maximum relative humidity.