Bağ kesen total diz protezi uygulamalarımızın kısa ve orta dönem klinik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of short and midterm clinical and radiological results of ligament substituting total knee prothesis applications
  1. Tez No: 699575
  2. Yazar: EKREM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞİT SEVİMLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızda bağ kesen total diz protezi uygulanan olgularda retrospektif klinik ve radyolojik olarak kısa ve orta dönem sonuçlarımızın ortaya konulması ve litaratürle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal Metod: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2015-2020 yılları arasında primer bağ kesen çimentolu total diz protezi uygulanan 114 hastadan düzenli takipleri yapılan 55 hastanın 74 dizi bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamız retrospektif bir çalışma olup hastalarımız klinik olarak Amerikan Diz Cemiyeti skorlama sistemine göre ameliyat öncesi ve sonrası değerlendirilirken radyolojik olarak Total Diz Protezi Radyolojik Değerlendirme Kriterlerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to reveal retrospective clinical and radiological short and mid-term results of ligament substituting total knee prosthesis cases and to compare them with literature. Material and Method: In this study, 74 knees of 55 patients who were followed up regularly among 114 patients who underwent primary substituting ligament total knee prosthesis with cement between January 2015 and 2020 in the Department of Orthopedics and Traumatology of İnönü University Faculty of Medicine,were included. Our study is a retrospective study and our patients were evaluated clinically according to the American Knee Society scoring system before and after surgery, and radiologically according to the Radiological Evaluation Criteria of Total Knee Prosthesis.