The role of energy intensity level in the relationship between capital - energy elasticity of substitution and economic growth
Sermaye - enerji ikame esnekliği ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkide enerji yoğunluğu seviyesinin rolü
  1. Tez No: 699577
  2. Yazar: REYHAN DEMİR ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tezin temel amacı, sermaye ve enerji arasındaki değişken ikame esnekliğinin uzun dönem ekonomik büyümeye etkisinin enerji yoğunluğu kapsamında incelenmesidir. Çalışmada 58 ülke için 1975-2017 yılları arası veriler kullanılarak VES üretim fonksiyonu Solow-Swan büyüme çerçevesinde tahmin edilmiştir. Çalışmaya konu olan ülkeler öncelikle göreli enerji yoğunluklarına göre iki ana gruba ayrılmıştır. Daha sonra bu iki ana grup, ülkelerin belirlenen yıl için net enerji ithalatçısı veya net enerji ihracatçısı olma durumlarına göre ikişer alt gruba ayrılmıştır. Analiz sonuçları, bütün ülke grupları için, enerji ve sermayenin birbirini ikame etmediğini ve birbirlerinin tamamlayıcısı olduğunu göstermiştir. Tamamlayıcılık ilişkisi şunu göstermektedir; sermaye birikimi için ve sürdürülebilir uzun dönem ekonomik büyüme için sermaye stokunun ve enerji kullanımının birlikte artırılması gerekmektedir. Fakat enerji tüketimindeki sürekli artışın ekonomik büyümeyi sürekli artırıp artırmayacağı, incelenmesi gereken önemli bir konudur. Bu sebeple, ikinci bir analiz olarak, enerji tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki doğrusal olmayan ilişki araştırılmıştır. İkinci analizin temel amacı, enerji tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin enerji yoğunluğu seviyesinden nasıl etkilendiğini araştırmaktır. Bu araştırma için PSTR (Panel Yumuşak Geçişli Regresyon) modeli kullanılmıştır. Analiz sonuçları, her bir ülke grubu için, enerji tüketimi ile büyüme arasında doğrusal olmayan ilişkinin varlığını ve enerji yoğunluğu seviyesine ait bir eşik değerinin olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, bu eşik değerinin altında ve üstünde, enerji tüketimi ekonomik büyümeyi farklı şekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to analyze the effect of variable elasticity of substitution between capital and energy to the long-term economic growth in context of energy intensity levels. We estimated the VES (variable elasticity of substitution) production function within the standard Solow-Swan Growth model for 58 countries over the period 1975-2017. In our analysis, we firstly classified the selected countries into two main groups according to their relative energy intensity levels. Later, we divided each two groups into two subgroups according to whether the country is net energy importer or net energy exporter based on the selected year. The empirical findings revealed that energy and capital are not substitutes but complements in the final output for all country groups. Complementary relationship indicates the following; a conjunct increase of capital stock and energy consumption is necessary in order to achieve the capital accumulation and sustainable long-run economic growth. However, whether or not energy consumption always fosters economic growth is very significant scope to be researched. So, as a further analysis, we investigated the non-linear relationship between economic performance and energy consumption. The main aim of the second analysis is to examine how the relationship between energy consumption and economic growth is affected by energy intensity level. In this analysis, the time period and country classification remained same. We employed PSTR (Panel Smooth Transition Regression) model. The estimation results showed that there is a nonlinear relationship between energy consumption and economic growth and one threshold level for energy intensity for each country group. Below and above these levels, energy consumption effects economic performance differently.