Uzman doktor ve doktor adaylarında fiziksel aktivite sıklığı ve ruhsal durum ilişkisi
The relationship between the physical activity habits and mental status in resident and intern doctors
  1. Tez No: 788149
  2. Yazar: MUSTAFA ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya Sağlık Örgütü; çalışırken, ev işlerini yaparken, seyahat ederken ya da eğlenme amaçlı enerji harcanarak iskelet kası tarafından gerçekleştirilen tüm bedensel hareketleri fiziksel aktivite olarak tanımlamaktadır. Fiziksel aktivite sadece spor aktiviteleri ve planlı eğlencelerle sınırlı değildir. Fiziksel aktivite olanakları, insanların yaşadıkları ve çalıştıkları yerlerde, mahallelerde, eğitim ve sağlık kuruluşlarında, kısacası her yerdedir. Araştırma kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 6 öğrencileri ve araştırma görevlileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri kaynağı olarak Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Görevlilerinde ve Dönem 6 Öğrencilerinde Fiziksel Aktivite Sıklığı ve Ruhsal Durum İlişkisi anket formu kullanılmıştır. Araştırma görevlisi ve intern doktorların yoğun çalışma şartlarının, stresli iş ortamının, sınav stresinin, ders çalışma yoğunluğunun, fiziksel yorgunluk ve zaman kısıtlılığının depresyon ve fiziksel aktivite yapmayı etkileyebileceği düşünülmektedir. Sağlık konusunda daha bilinçli olabilecek fiziksel aktivitenin önemi konusunda yeterli bilgiye sahip olduğu düşünülen asistan ve intern hekimlerin düzenli fiziksel aktivite yapmak için vakit ayırmadıkları ve psikolojik açıdan depresyon ve anksiyete düzeylerinin yüksek olduğunu literatürce desteklenmektedir. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırma görevlilerinde ve dönem altı öğrencilerinde fiziksel aktivite ve ruhsal durum ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma 937 katılımcı üzerinde yapılmıştır. Katılımcıların azımsanamayacak bir kısmının (yaklaşık dörtte biri) fiziksel olarak inaktif olduğu görülmektedir. Çalışmanın gösterdiği bir diğer önemli nokta ise Beck kaygı ölçeğine göre katılımcıların yaklaşık üçte birinin kaygılı olması ve Beck depresyon ölçeğine göre çalışmadaki her 10 katılımcıdan 3'ünün depresif olmasıdır. Bu çalışmada yeterli MET puanına sahip araştırma görevlilerinin dörtte üçünün Beck depresyon düzeyinin normal olduğu, yeterli MET puanına sahip intern doktorların yarısından fazlasının Beck anksiyete düzeyinin normal olduğu görülmüştür. Bu ilişki göz önüne alındığında topluma rol model olacak hekimlerin ve hekim adaylarının gerek ruh sağlığı için gerekse de beden sağlığı için fiziksel aktivite düzeyini artırmanın önemi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
World Health Organization defines all bodily movements performed by the skeletal muscle while working, doing household chores, traveling or spending energy for entertainment purposes as physical activity. Physical activity is not limited to sports activities and planned entertainment. Opportunities for physical activity are everywhere where people live and work, in neighborhoods, in educational and health institutions, in short, everywhere. The research is a cross-sectional type of research. The universe of research; Gazi University Faculty of Medicine consists of semester 6 students and research assistants. In the study, the relationship between Physical Activity Frequency and Mental Status questionnaire form was used in Gazi University Faculty of Medicine Research Assistants and Semester 6 Students as a data source. It is thought that the intense working conditions of research assistants and intern doctors, stressful work environment, exam stress, study intensity, physical fatigue and time constraints may affect depression and physical activity. It is supported by the literature that assistants and intern physicians, who are thought to have sufficient information about the importance of physical activity, which can be more conscious about health, do not spare time to do regular physical activity and that their levels of depression and anxiety are high psychologically. In this study, it was aimed to determine the relationship between physical activity and mental status in Gazi University Faculty of Medicine research assistants and under-term students. This study was conducted on 937 participants. A substantial proportion of participants (about a quarter) appear to be physically inactive. Another important point shown by the study is that according to the Beck anxiety scale, about one-third of the participants were anxious and according to the Beck depression scale, 3 out of every 10 participants in the study were depressed. In this study, it was seen that three-quarters of the research assistants with sufficient MET scores had normal Beck depression levels, and more than half of the intern doctors with sufficient MET scores had normal Beck anxiety levels. Considering this relationship, it is seen that it is important to increase the level of physical activity for both mental health and physical health of physicians and physician candidates who will be role models for society.