Klasik dönem Arap edebiyatında otobiyografi: İbn Haldûn örneği
An autobiography in classical Arabic literature: The case of İbn Khaldun
  1. Tez No: 699584
  2. Yazar: ÖMER FARUK DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER İSHAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Asırlardır edebiyat alanındaki varlığını muhafaza ederek günümüzde de okuyucu kitlesinin ilgisini üzerine çekmeye devam eden otobiyografi, birtakım gelişim evrelerini tamamlayarak hâlihazırdaki modern kimliğine bürünmüştür. Arap edebiyatının modernleşme sürecinin öncesindeki yüzyıllarda bu türe ilgi duyan edebî şahsiyetler ve onların telif ettiği örnek eserler, otobiyografinin diğer edebî türler arasındaki konumunu güçlendiren ana faktörler olarak addedilmektedir. Ülkemizde bu türün klasik dönem Arap edebiyatında sahip olduğu değeri ifade etmeye çalışan herhangi bir çalışmanın bulunmayışı, bu yüksek lisans tezinin şekillenmesinde rol oynayan en önemli etkendir. Buradan yola çıkarak söz konusu çalışmada, otobiyografinin Arap dilinde mukabili olarak kullanılan kavramlara ve özelliklerine, bu türün klasik dönem Arap edebiyatında bulunduğu konuma, mezkûr türe örnek sayılabilecek eserlere imza atan müelliflere, onların otobiyografik eserlerine ve İbn Haldûn'un et-Taʻrîf bi İbn Haldûn ve Rıhletuhû Ğarben ve Şarken adlı eserinin yapısal ve teknik unsurlar aracılığıyla tahliline yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Autobiographies are a fundamental component of study in the field of literature for centuries, and continues to attract the attention of a mass of readers today. In contemporary times, the modern identity of autobiography is due to its evolution through different developmental stages. Literary figures who were interested in this genre in the centuries prior to the modernization process of Arabic literature and the exemplary works they wrote, are considered as the main factors that have strengthened the position of autobiography among other literary genres. However, the absence of any study attempting to express the value of this genre in classical Arabic literature in Turkey is the most important factor that has shaped this master's thesis. This thesis examines the concepts and features of autobiography used in the Arabic language, the position of this genre in classical Arabic literature, the authors who signed works that can be considered as pioneer examples of the Arabic autobiographies, their autobiographical works and Ibn Khaldun's et-Taʻrîf bi Ibn Khaldûn and Rıhletuhû Ğarben and Şarken an analysis of his work through structural and technical elements is included.