Yenilik etkisi altında artırılmış gerçekliğin meslek lisesi öğrencilerinin başarı ve motivasyonlarına etkisi
The effect of augmented reality under the novelty effect on the success and motivations of vocational high school students
  1. Tez No: 699595
  2. Yazar: SERHAT KARAKULLUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ŞENDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilindiği üzere birçok yeni teknoloji gibi Artırılmış Gerçeklik (AG) de ilk kullanımda yeni olması nedeniyle öğrencilerde ekstra motivasyona ve dolayısıyla da başarının artmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda başarının kaynağının yenilik etkisiyle meydana gelen ekstra motivasyondan mı yoksa yapılan müdahalenin etkililiğinden mi kaynakladığını açıklamak oldukça güç bir hal almaktadır. Bu temel sorundan hareketle bu çalışmanın temel amacı öğrenci motivasyonu kontrol edildiğinde AG öğretim materyalleri ile gerçekleştirilen eğitimin fiziksel donanım birimleri kullanılarak gerçekleştirilen eğitime kıyasla öğrenci başarısını artırmadaki etkililiğini araştırmaktır. Daha ayrıntılı bir ifadeyle bu araştırmanın temel amacı, meslek lisesi 10. Sınıf“Bilişim Teknolojilerinin Temelleri”dersi“İç Donanım Birimleri”ünitesinin eğitiminde, yenilik etkisi kontrol edildiğinde, AG öğretim materyalleri kullanılarak gerçekleştirilen eğitimin donanım birimleri kullanılarak gerçekleştirilen eğitime kıyasla meydana getirdiği etkiyi araştırmaktır. Sıralı açıklayıcı karma araştırma deseninin kullanıldığı çalışmanın örneklemini Mersin Toroslar Kadri Şaman MTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2019-2020 Güz döneminde Bilişim Teknolojileri Bölümü 10. sınıfa devam eden 61 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda Öntest - sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Buna bağlı olarak mevcut sınıflardan biri deney (N=30) diğeri de kontrol (N=31) grubu olarak yansız atama ile belirlenmiştir. Deney grubundaki öğrencilere tablet bilgisayarlar dağıtılmış ve 5 hafta boyunca öğretme-öğrenme etkinlikleri, ünite kazanımlarına uygun olarak geliştirilmiş olan AG uygulamaları ile gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda. fiziksel donanım birimleri öğretim materyali olarak kullanılmıştır. Hem deney hem kontrol grubunda dersler gösterme-yaptırma, sunum, düz-anlatım teknikleri ile işlenmiştir. Çalışma kapsamında bilişim teknolojilerinin temelleri dersinin ilk ünitesi olan“İç Donanım Birimleri”ünitesinin kazanımlarına uygun olarak geliştirilen başarı testi, Öğrenmede Motive Edici Stratejiler Ölçeği ve katılımcıların sürece yönelik görüşlerinin alındığı yarı yapılandırılmış görüşme formu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının karşılaştırılmasında, ANCOVA testi kullanılmıştır. Bunun yanı sıra nitel verilerin analizinde betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre motivasyon puanları kontrol edildiğinde hem deney hem de kontrol grubunda yer alan öğrenciler başarı testi puanlarını anlamlı düzeyde artırırken başarı testi puanlarını artırmada deney veya kontrol grubunda yer almanın anlamlı bir etki meydana getirmediği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre motivasyon puanlarındaki değişimin başarının değişiminde anlamlı bir etki meydana getirmediği belirlenmiştir. Deney Grubu katılımcıları eğitim süresince AG materyalleri kullanmanın dersi daha iyi öğrenmelerini sağladığını ve bu materyaller sayesinde dersin daha eğlenceli geçtiğini belirtirken, kontrol grubu katılımcıları ise benzer şekilde fiziksel öğretim materyali kullanmanın dersi daha eğlenceli hale getirdiğini ve yeni şeyler öğrenmelerini sağladığını belirtmişlerdir. Bu bağlamda, çalışma kapsamında belirtilen sınırlılıklar göz önünde bulundurularak, yenilik etkisi kontrol edildiğinde AG uygulamalarının, sadece bilgisayar ve akıllı tahta kullanımına kıyaslandığında meslek lisesi 10. Sınıf öğrencilerinin temel düzeydeki kazanımlara (bilgi, kavrama, uygulama) yönelik başarıları üzerinde anlamlı bir etki meydana getirmeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As is known to all, such technologies as Augmented Reality (AR), in its first use, can cause extra motivation and thus increase in success because of the novelty effect. In such cases, it becomes harder to explain whether the source of success is the extra motivation caused by the novelty effect or the effectiveness of the intervention. Based on this common problem, the main purpose of the current study was to investigate the effectiveness of teaching with AR materials in increasing students' achievement compared to teaching with physical hardware units when students' motivation is controlled, More specifically, the main purpose of this study is to investigate the effect teaching with AR materials compared to teaching with computer hardwares for“ Internal Hardware Units ”module of the 10th grade“Fundamentals of Information Technologies”course in a vocational high school, when the effect of novelty is controlled. The sample of the study in which the exploratory sequential mixed methods design was used is comprised of 61 students attending the 10th grade at the Department of Information Technologies in Mersin Toroslar Kadri Şaman MTSO Vocational and Technical Anatolian High School in the 2019-2020 Fall semester. In the quantitative part of the research, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. Consequently, one of the available classes in the school was randomly assigned as the experiment (N = 30) and the other as the control (N = 31) group. Tablet computers were distributed to the students in the experimental group and learning activities were carried out for 5 weeks with AR applications developed in accordance with the module outcomes. Physical hardware units were used as teaching materials in the control group. In both the experimental and control groups, the lessons were taught with demonstration, presentation and lecture techniques. Within the scope of the study, the achievement test, the Motivating Strategies in Learning Questionnaire, and the semi-structured interview form in which the participants' views on the process were obtained, were used to collect data. ANCOVA test was used to compare the experimental and control groups. In addition, descriptive analysis techniques were used in the analysis of qualitative data. Data indicated that when motivation scores were controlled the achievement test scores in both groups were significantly improved, being in the experimental or control group did not have a significant effect in improving the achievement test scores. Findings revealed that the change in motivation scores did not have a significant effect on the change in achievement. The experimental group participants stated that using AR materials during the training helped them learn the lesson better and the lesson was more fun, similarly, the control group participants stated that using physical teaching materials made the lesson more fun causing learning new things. In this context, considering the limitations of the study, it can be concluded that when the novelty effect is controlled, AR materials do not have a significant effect on the achievement of 10th grade students of vocational high schools.