II. Meşrutiyet dönemi resmi kutlama ve törenlerin Osmanlı basınına yansımaları
II. the reflection of official celebration and ceremonies of Constitutional Monarchy Period on the Ottoman press
  1. Tez No: 699596
  2. Yazar: TUĞBA DAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İbrâhim Müteferrika'nın Osmanlı'ya matbaayı taşımasıyla ortaya çıkan Osmanlı basını, başlangıcından bu yana kadar birçok olaya şahitlik etmiştir. Gazete ve dergilerle birlikte halkın bilinçlenmesi arttırmayı amaçlayan basın çoğu zaman propagandaların merkezi haline gelmiştir. Tanzimat döneminde belirginleşen propagandalara karşı devlet çeşitli nizamnameler yayınlayarak ya da yasalar çıkartarak kontrol altına almaya çalışmıştır. Özellikle II. Meşrutiyet döneminde Osmanlı basını İttihatçıların elinde şekillenmiştir. Bu dönemde gazetecilerin öldürülmesi, sürgün edilmesi, gazetelerin ve dergilerin kapatılması basını kısıtlayan çeşitli olaylar da yaşanmıştır. Türkler, eski dönemlerden bu yana kadar yıldönümü, zafer, dini bayramlar, özel günler gibi birçok konuda çeşitli kutlamalar ve törenler yapmışlardır. Osmanlılar da bu kutlama ve törenleri devam ettirmiştir. Osmanlı kutlama ve törenleri, halk ile devletin birbirine yakınlaşmasına neden olmuştur. Aynı zamanda kutlama ve törenlerle birlikte çeşitli kavramlar da ortaya çıkmıştır. Kutlama ve törenlerle ile birlikte kutlama ve törenlerde kimlerin yer aldığı, kutlama ve törenlerde neler yapıldığı, hangi uygulamaların yer aldığı gibi birçok konu açığa çıkmıştır. II. Meşrutiyet döneminde devletin yeni bir sistemi benimsemesiyle beraber, resmi olarak birçok gün ortaya çıkmıştır. Halk arasında İttihat, Türkçülük, Meşrutiyet gibi yeni kavramlar açığa çıkmıştır. Osmanlı basını diğer birçok konuda olduğu gibi yapılan birçok kutlamayı gazetelerine taşımıştır. Tezimizin temelinde Osmanlı basını bulunmaktadır. Aynı zamanda konuyla alakalı olan kitap, makale gibi kaynaklarda incelenmiştir. Bu çalışmada birinci bölümde Osmanlı kutlama kültürü hakkında bilgi verilecektir. Tezin son, asıl ve ikinci bölümünde yer alan II. Meşrutiyet dönemi resmi kutlama ve törenleri Osmanlı basını ile birlikte incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman press, which emerged when Ibrahim Muteferrika introduced the printing press to the Ottoman Empire, has witnessed many events since its inception. Along with newspapers and magazines, the press has often become the center of propaganda, which aiming to raise public awareness. The state tried to control it by issuing various regulations or enacting laws against the propaganda that became evident during the Tanzimat period. Especially during the Second Constitutional Era, the Ottoman press was shaped by the Consolidationists. During this period, there were various events that restricted the press, including the murder and exile of journalists, along with the closure of newspapers and magazines. Turks have held various celebrations and ceremonies on many subjects such as anniversaries, victories, religious holidays and special days since ancient times. The Ottomans also continued that celebrations and ceremonies. Ottoman celebrations and ceremonies and caused the people and the state to get closer to each other. At the same time, various concepts emerged with the celebrations and ceremonies. Along with the celebrations and ceremonies, many issues such as who took part in the celebrations and ceremonies, what was done in the celebrations and ceremonies, which practices took place were revealed. During the Second Constitutional Era, with the state adopting a new system, many official days were established. New concepts such as the Consolidation, Turkism, and Constitutional Monarchy emerged among the people. The Ottoman press carried many celebrations to its newspapers, as in many other subjects. The main part of our thesis is the Ottoman press. At the same time, it has been examined in resources such as books and articles related to the subject. In this study, in the first part, information about the Ottoman celebration culture will be given. In the last, main and second part of the thesis, II. The official celebrations and ceremonies of the Constitutional Era will be examined together with the Ottoman press.