Bilişim felsefesi bağlamında bir bilişim etiği: Gelişim etiği /Flourishing ethics
An information ethics theory in the context of information philosophy: Flourishing ethics
- Tez No: 699648
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, Terrell Ward Bynum'un aynı infosferde yaşayan bilişim çağı insanına, bilişim felsefesi bağlamında bir bilişim etiği teorisi teklifi olan Flourishing Ethics/Gelişim Etiğin nitelik, metodoloji, yaklaşım ve felsefi içerik bakımından incelenmesi, soruşturulması hakkındadır. Bu sebeple çalışmada teorinin tasviri ve tahliline önem verilerek; teoriyi oluşturan metodoloji ve yaklaşımın, dayandığı felsefi geleneğin ve bilimsel disiplinin ortaya çıkarılmasının yanı sıra teorinin de geliştirilmesine gayret edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızın Giriş bölümünde (Birinci Bölüm); öncelikle teorisyen ve teorinin tanıtımına, bilişim etiği temel problemlerinin ve konunun kronolojik gelişimine, ilgili sınırları içinde yer alan tartışma ve görüşlere yer verilerek amaç, kapsam ve yöntem hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. İkinci bölümde; Bynum'un mantıksal gerekçelendirmesini bilim felsefesine dayanarak yaptığı,“etikte yeni bir perspektif değişikliği teklifinin”dayanaklarına ve Bynum'un, Kuhn'dan mülhem bir terminoloji ile etikte tespit ettiği anomali ve bu tespitlerle bilişim etiğinde çözmeyi amaçladığı problemlerin açıklamalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; Gelişim etiğinin köklerini oluşturan Aristoteles felsefesi ve Norbert Wiener'ın Sibernetik bilimi, teoriyle olan bağlantısı gözetilerek ortaya konulmuş,“gelişim”düşüncesinin geleneksel ve çağdaş düşüncedeki konumu irdelenmiştir. Dördüncü bölüm; İnsan Merkezli GE ve Genel Gelişim Etiği olarak iki alt bileşenden meydana gelen Bynum GE teorisinin ilk bileşeni olan İnsan Merkezli Gelişim Etiğinin açıklandığı bölümdür. Aristotelesçi temelleri olan İnsan merkezli GE, sibernetik doğası nedeniyle insanı bir bilişim nesnesi olarak düşünür. Bu bölümde, bir bilişim nesnesi olarak düşünülen insanın, etik bir insan olması bakımından gelişiminin imkân ve zeminini oluşturan kavram ve konulara yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise; Gelişim Etiğini meydana getiren ikinci bileşen Genel Gelişim Etiği teorisinin dayandığı temeller; sibernetik bilim, fizikte termodinamiğin ikinci yasası ve metafizikte yeni materyalist düşüncenin etik ile nasıl ilişkilendirildiği açıklanmıştır. Sonuç bölümünde; çalışmanın girişinde belirtilen amaçlara ne ölçüde yaklaşıldığı açıklanmış, bölümlere dair elde edilen felsefi bulgular değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is about the examination and investigation of Flourishing Ethics. Flourishing Ethics is Terrell Ward Bynum's proposal of an information ethics theory to the information age people. These individuals live in the same infosphere in terms of quality, methodology approach, and philosophical content. In this study, there is importance to the description and analysis of the theory. In addition, the methodology and approach that constitutes the theory, the philosophical tradition, and scientific discipline, efforts have been made to develop the theory. In the Introduction part of our study, (First Chapter) the theory, introduction of the theory, basic problems of information ethics, chronological development of the subject, discussions/opinions within the relevant boundaries, and explanations made about the purpose and method were given. In the second part, the grounds of“the proposal for a new perspective change in ethics”(where Bynum justifies his logical justification based on the philosophy of science), the anomaly that Bynum identified in ethics with a terminology inspired by Kuhn, and the explanations of the problems that he aimed to solve in the ethics of information with these determinations are examined. In the third chapter, Aristotle's philosophy and Norbert Wiener's Cybernetic science, which form the roots of Flourishing ethics, are put forward by considering its connection with the theory, and the position of“flourishing”traditional and contemporary thought. In the fourth chapter, Human-Centered Flourishing Ethics, the first component of Bynum Flourishing Ethics theory, which consists of two sub-components as Human-Centered FE and General Flourishing Ethics, is explained. Human-centered FE, with its Aristotelian foundations, considers humans as an information object due to its cybernetic nature. In this section, the concepts and issues that constitute the possibility and basis of the flourishing of the human being, who is considered as an information object, as an ethical human being are given. In the fifth chapter, the second component that makes up Flourishing Ethics is the foundations of the General Flourishing Ethics Theory are explained. In addition, cybernetic science, the second law of thermodynamics in physics and how the new materialist thought in metaphysics is associated with ethics are explained. In the conclusion, the extent to which the objectives stated in the introduction of the study are approached are explained. In addition, the philosophical findings about the chapters are evaluated, and suggestions are presented