COVID-19 pandemi sürecinde 60-72 aylık çocukların okula hazırbulunuşluk ve öz-düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between school-ready and self-regulation skills of 60-72 months-old children during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 699649
  2. Yazar: ŞEHNAZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN METİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Covid-19 pandemi sürecinde çocukların okula hazırbulunuşluğu ile öz-düzenleme becerilerini belirlemek ve okula hazırbulunuşluk ile öz-düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılan bu çalışma nicel araştırma yönteminde yürütülmüştür. Araştırma evrenini, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde bulunan bağımsız anaokulu ve ilkokul bünyesindeki anasınıflarında 2021-2022 eğitim öğretim yılında 1.sınıfa başlayacak hâlihazırda okul öncesi eğitimine devam eden ve etmeyen 60-72 ay arası çocuklar ve anneleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini maksimum çeşitlilik örneklemi yöntemiyle seçilen, 2020-2021 eğitim öğretim yılında eğitime devam etmekte olan alt, orta ve üst sosyo ekonomik düzeyde olduğu belirtilen 2 bağımsız anaokulu ve 3 ilkokul bünyesinde bulunan anasınıflarına devam etmekte olan veya olmayan 140 çocuk ve anneleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada veriler çocukların okul olgunluğunu belirlemek amacıyla Hildreth, Griffiths ve McGauvran (1949) tarafından geliştirilmiş, Oktay (1980) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış olan“Metropolitan Okul Olgunluğu Testi”, çocukların özdüzenleme becerilerini belirlemek için Erol ve İvrendi (2018) tarafından geliştirilen“Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği (Anne Formu)”çocuklara ve aileye ait bilgilerin elde edilmesi için 13 sorudan oluşan ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin analizleri SPSS 24.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, yüzde değerleri gibi betimsel istatistiklerin yanı sıra veriler normal dağılım göstermediğinden parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis H-Testi, Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Ayrıca Metropolitan Okul Olgunluğu Testi ile Öz-düzenleme Ölçeği arasındaki ilişkiler incelenirken Spearman Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the school readiness and self-regulation skills of children during the covid-19 pandemic and to find out the relationship between school readiness and self-regulation skills. The research context consists of 60-72-month-old non-kindergartners and active kindergartners from independent kindergartens and state-school kindergartens in the districts of Şahinbey and Şehitkamil throughout the academic year 2020-2021 who will start first grade in 2021-2022 and the mothers of these children. The research sample consists of 140 non-kindergartners and active kindergartners from 2 independent and 3 state-school kindergartens selected by the maximum diversity sampling method, who are reported to be at the lower, middle and upper socio-economic level, and the mothers of these children. In order to determine the school readiness of the children in this study, the“Metropolitan School Readiness Test”developed by Hildreth, Griffiths and McGauvran (1949), to find out the self-regulation skills of the children, the“Metropolitan School Readiness Test,”which was adapted to Turkish by Oktay (1980) and the“Self-Regulation Skills Scale (Mother Form)”developed by Erol and İvrendi (2018), and so as to obtain information about children and their families, a 13-question“Personal Information Form”created by the researcher were benefitted from. The data obtained from the application were analyzed through the SPSS 24.0 program. During the analysis of the data, non-parametric tests such as Kruskal Wallis H-Test and Mann Whitney U Test were used besides descriptive statistics such as arithmetic mean and percentage values, as the data did not show a normal distribution. In addition, the Spearman Rank Correlation Coefficient analysis was used when examining the relationships between the Metropolitan School Readiness Test and the Self-Regulation Scale.