Hipertiroidli bireylerin egzersiz kapasitesi ve fiziksel aktivite seviyelerinin sağlıklı bireylerle karşılaştırması
Comparison of exercise capacity and physical activity levels in patients with hyperthyroid and healthy controls
  1. Tez No: 699668
  2. Yazar: FİDAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hipertiroidizm kas mitokondri metabolizmasını bozar ve birçok vücut sistemini olumsuz etkilemektedir. Ancak yeni tanılanmış hipertiroidi (YTH) hastalarında fiziksel ve fizyolojik sonuçların nasıl etkilendiğine dair bilgiler sınırlıdır. Çalışmamızın amacı YTH hastalarında fonksiyonel egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları, solunum ve periferik kas kuvveti, fiziksel aktivite seviyesi, solunum kas enduransı, dispne, yorgunluk, depresyon, anksiyete, stres, uyku ve yaşam kalitesinin sağlıklılarla karşılaştırılmasıydı. 15'er YTH hastası ve sağlıklı karşılaştırıldı. Fonksiyonel egzersiz kapasitesi 6 dakika yürüme testi (6-DYT) ve 6 dakika stepper testi (6-DST), solunum fonksiyonları spirometre, fiziksel aktivite seviyesi metabolik holter, solunum kas kuvveti ağız basınç ölçüm cihazı ve enduransı artan eşik yükleme testi, periferik kas kuvveti dinamometre, dispne mMRC dispne ölçeği, yorgunluk Yorgunluk Şiddet ölçeği (YŞÖ), uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi indeksi (PUKİ), yaşam kalitesi Tiroid Hastalarında Yaşam Kalitesi ölçeği (ThyPRO), depresyon, anksiyete ve stres Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ) ile değerlendirildi. Hastaların ölçülen ve beklenenin yüzdesi MİP, MEP, 6-DYT mesafesi; %FEV1, 6-DST adım sayısı, solunum kas enduransı, alt ve üst ekstremite kas kuvveti sağlıklılardan istatistiksel anlamlı olarak daha az; ortalama MET, YŞÖ, DASÖ, PUKİ ve ThyPRO, mMRC dispne ölçeği puanları daha fazla; fiziksel aktivite seviyeleri adım sayısına göre daha az aktifti (p0,05). YTH hastalarının egzersiz kapasitesi, solunum ve periferik kas kuvveti, solunum kas enduransı, dispne, yorgunluk, depresyon, anksiyete, stres uyku ve yaşam kalitesi etkilenmiştir. YTH hastaları günlük adım sayısına göre inaktiftir. Hipertroidi hastataları tanılanır tanılanmaz değerlendirilmelidir, hastaların takibi yapılmalı ve en erken dönemde kardiyopulmoner rehabilitasyon programlarına yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Hyperthyroidism impairs muscle mitochondrial metabolism and destruct many body systems. However, information is limited about how physical and physiological outcomes are affected in patients with newly diagnosed hyperthyroidism (NDH). To compare functional exercise capacity, physical activity level (PAL), and respiratory muscle endurance pulmonary function, respiratory and peripheral muscle strength, dyspnea, fatigue, sleep and quality of life, depression, anxiety and stress in patients and healthy subjects was aimed. 15 patients with NDH and healthy were compared. Functional exercise capacity using 6-minute walking test (6-MWT) and 6-minute stepper test (6-MST), pulmonary function spirometer, PAL metabolic holter, respiratory muscle strength mouth pressure device and endurance threshold loading test, peripheral muscle strength dynamometer, dyspnea mMRC scale, fatigue Fatigue Severity Scale (FSS), sleep quality Pittsburgh Sleep Quality index (PSQI), quality of life Quality of Life in Thyroid Patients Scale (ThyPRO), depression, anxiety and stress Depression Anxiety Stress Scale (DASS) were evaluated. MIP, MEP, 6-MWT distance; %FEV1, 6-MST steps, respiratory muscle endurance, muscle strength were significantly decreased; mean MET, FSS, DASS, PSQI and ThyPRO, mMRC dyspnea scale scores were higher; PAL were less active according to the number of steps (p0.05). Exercise capacity, respiratory and peripheral muscle strength, respiratory muscle endurance, dyspnea, fatigue, depression, anxiety, stress, sleep and quality of life are affected in patients. Patients is inactive according to number of steps per day. Patients with hyperthyroidism should be evaluated at the onset of diagnosis, followed up and referred to cardiopulmonary rehabilitation programs at the earliest.