Farklı direnç egzersiz programlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different resistance exercise programs on some physical and physiological parameters
  1. Tez No: 699670
  2. Yazar: ABDÜSSELAM TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, 5 haftalık farklı direnç egzersiz programlarının vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, vücut kitle indeksi, gövde ekstansör dayanıklılığı, anaerobik güç ve bazı kan parametreleri üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza toplam 32 gönüllü katılmıştır. Araştırma grubu 8 kişilik dört gruba rastgele ayrılmıştır. Bu gruplar; Direnç+Core Antrenman Grubu (DCA), Core Antrenman Grubu (CA), Direnç Antrenman Grubu (DA) ve Kontrol Grubudur (KG). DCA, CA ve DA grupları haftada 3 gün kendileri için belirlenmiş antrenman programlarını 5 hafta boyunca uygulamıştır. KG ise herhangi bir antrenman programı uygulamamıştır. Antrenman protokolü öncesinde ve sonrasında araştırma grubunun boy uzunluğu, vücut kompozisyonu, hormon ve anaerobik güçleri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler Wilcoxon ve Kruskal Wallis istatistikleri ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak uygulanan antrenman programlarının vücut kompozisyonu ve hormon değerleri üzerine etkisinin olmadığı ancak gövde ekstansiyon testi ve anaerobik güç değerleri üzerine olumlu etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of 5-week different resistance exercise programs on body weight, body fat percentage, body mass index, trunk extensor endurance, anaerobic power and some blood parameters. A total of 32 volunteers participated in our study. The research group was randomly divided into four groups of 8 people. These groups are; Resistance+Core Training Group (DCA), Core Training Group (CA), Resistance Training Group (DA) and Control Group (KG). DCA, CA and DA groups applied the training programs determined for them 3 days a week for 5 weeks. KG, on the other hand, did not implement any training program. The height, body composition, hormone and anaerobic powers of the research group were evaluated before and after the training protocol. The obtained data were analyzed with Wilcoxon and Kruskal Wallis statistics. As a result, it was found that the applied training programs had no effect on body composition and hormone values, but had a positive effect on trunk extension test and anaerobic power values.