An automatic geometry and mesh generation tool for helicopter rotor aerodynamic design and analysis
Helikopter rotor tasarım ve analizi için otomatik bir geometri ve ağ oluşturma aracı
  1. Tez No: 699671
  2. Yazar: HALİT ELDEM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR UGRAŞ BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Helikopter rotorları çeşitli uçuş rejimlerinde oldukça karmaşık bir kanat geometrisine sahip olup güçlü pal ucu girdaplarının etkisi altında hareket eder. Sonuç olarak, rotor hareketi karmaşık üç boyutlu akış alanı oluşturur ve sabit kanatların aksine, her bir rotor kanadının etrafındaki akış birbiriyle etkileşime girer. Bu karmaşıklıklar nedeniyle rotor akış analizi, HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) çözücüleri için zorlayıcı olabilir ve rotor geometrisi etrafında çok yüksek kaliteli ağ üretimini gerektirir. Modern bir helikopter rotor geometrisi, birkaç farklı kanat profili kesiti, aerodinamik ve geometrik burulma ve diğer parametreleri içerir. Ayrıca, farklı çeşitlerde kanat ucu şekilleri ile modellenebilir. Bu tez, tam otomatikleştirilmiş rotor geometrisi ve çözüm alanı oluşturma aracının geliştirilmesini ve sonuçlarını sunar. Bu yeni araç ile, farklı kanat sayılarıyla beraber yüksek karmaşıklığa sahip bir rotor geometrisi modellenebilir. Yüksek kaliteli çok bloklu konformal ağlar otomatik olarak oluşturulabilir. Yeni araç literatürde bilinen helikopter rotorları ile test edilerek HAD çözümleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Helicopter rotors in various flight regimes constitute a fairly complex wing geometry and exhibit motion affected by the rotor wake with strong tip vortices. As a result, rotor motion creates highly three-dimensional flow patterns, and unlike fixed wings, flow around each rotor blade interacts with each other. Due to these complexities, the rotor flow analysis can be very challenging for CFD solvers. The challenge starts with very high-quality requirements on the computational mesh around the rotor geometry. A modern helicopter rotor geometry involves several different airfoil profile sections, profile blending, twists, and other parameters. Moreover, blade tip geometry can be selected from a wide variety of candidates. This thesis presents the development and results of fully automatized rotor geometry and solution domain generation/decomposition tool. A rotor with a very high complexity with any number of blades can be generated with the new tool. The rotor is assumed to be articulated for each blade, and the rotor blades are considered rigid. Very high-quality multi-block and conformal meshes in the flow domain can be generated automatically. The new tool is tested with known helicopter rotors in the literature, and CFD solutions are obtained.