Ergenlik dönemindeki bireylerin algıladıkları ebeveyn tutumları üzerinden toplumsal cinsiyet rolleri ve şiddete yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between gender roles and attitudes towards violence through perceived parental attitudes of adolescents
  1. Tez No: 699672
  2. Yazar: KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ELİTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, ergenlik dönemindeki bireylerin çeşitli sosyo demografik özellikler açısından algıladıkları ebeveyn tutumlarını, benimsedikleri cinsiyet rollerini ve şiddete yönelimlerini etkileyen faktörleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, betimsel tarama ve ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini ergenlik dönemindeki 584 birey oluşturmuştur. Veriler, rastgele örnekleme yöntemi ile çevrimiçi veri toplama tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, sosyo demografik bilgi formu, Anne-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ), Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) ve Ergenlerin Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği (EŞYTÖ) kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla yapısal denklem modeli 12 farklı değişken üzerine kurularak oluşturulmuş ve analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kız ergenlerin benimsedikleri toplumsal cinsiyet rolleri erkek ergenlere göre daha eşitlikçidir. Cinsiyet rollerinden biri olan eşitlikçi rolde artışa bağlı olarak şiddete yönelimde azalma durumu söz konusudur. Dolayısıyla erkek ergenlerin şiddete yönelimi kız ergenlere oranla daha yüksektir. Cinsiyetin algılanan ebeveyn tutumunda bir etkisi olmamakla birlikte ergenin annesinin eğitim seviyesi yükseldikçe otoriter ebeveyn tutumunda azalma görülmektedir. Koruyucu- istekçi ebeveyn tutumuyla yetişen ergenlerin şiddete yönelimi demokratik ebeveyn tutumu ile yetişen ergenlere göre yüksektir. Ailenin gelir düzeyi yükseldikçe ergenlerin demokratik ebeveyn tutumunu algılama düzeyleri yükselmektedir. Dolayısıyla gelir düzeyinin de ebeveyn tutumu üzerinden şiddete etkisi olduğu görülmektedir. Ergenin yaşı ve okuduğu okul türü ile herhangi bir değişken arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Algılanan ebeveyn tutumları, toplumsal cinsiyet rolleri ve ergenlerin şiddete yönelik tutumları arasında anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to reveal the factors affecting the parental attitudes of adolescents in terms of various socio-demographic characteristics, the gender roles they adopt and their tendency to violence. The research was carried out in descriptive survey and relational survey model. The sample of the study consisted of 584 adolescents. The data were collected using random sampling method and online data collection technique. Socio-Demographical Information Form, Parental Attitude Scale (PAS), Gender Roles Attitude Scale(GRAS) and Adolescent Attitudes Towards Violence Scale(AATVS) were used as data collection tools. In order to test the research hypotheses, the structural equation model was built on 12 different variables and analyzed. According to the results of the research, gender roles adopted by female adolescents are more egalitarian than male adolescents. Depending on the increase in the egalitarian role, which is one of the gender roles, there is a decrease in the tendency of the adolescent to violence. Therefore, male adolescents' tendency to violence is higher than female adolescents. Although gender does not have an effect on perceived parental attitude, as the education level of the adolescent's mother rises, there is a decrease in authoritarian parenting attitude. Adolescents raised with a protective-demanding parental attitude tend to be more violent than adolescents raised with a democratic parental attitude. As the income level of the family increases, the level of perception of the democratic parental attitude of the adolescents increases. Therefore, it is seen that income level has an effect on violence through parental attitude. There was no significant relationship between the age of the adolescent and the type of school he attended and any scale. A significant relationship was found between parent attitude scale, gender roles attitude scale and adolescents' attitude towards violence scale.