90'lı yıllardan günümüze Rusya ve Türkiye örneğinde toplumsal cinsiyet eşitsizliği
Gender inequality in society as examples of Russia and Turkeyfrom 90's modern days
  1. Tez No: 699696
  2. Yazar: DINARA BAKHSHIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Cinsiyet kavramı kadın ve erkek arasındaki biyolojik farklılıkları ifade ederken toplumsal cinsiyet ise her iki cins arasındaki biyolojik farklılıkların ötesinde bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Eşitsizlik olgusu geçmişte var olduğu gibi, günümüzde de halen varlığını devam ettirmektedir. Bu bağlamda toplumsal düzlemde cinsiyet eşitsizliğinin de neredeyse tüm dünyada rastlanabilir bir olgusallığa sahip olması olağan görünmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, litertüre bakıldığında genellikle kadınların dezavantajlı olduğu bir durumu ifade etmekle birlikte kimi durumlarda erkeklerinde kadınlarda olduğu gibi toplumsal cinsiyetlerinden dolayı ekonomik, sosyo-kültürel, siyasal haklara, hizmetlere ve kaynaklara eşit bir biçimde sahip olmamalarına neden olmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması ve cinsiyetler arası eşitliğin sağlanması doğrultusunda Dünya'da ve Türkiye'de yapılan girişimlere rağmen henüz istenilen düzeye ulaşılamamıştır. Çalışmamızda bu duruma işaret ederek 90'lı yıllardan günümüze Türkiye ve Rusya örneğinde toplumsal cinsiyet eşitsizliği ele alınacaktır. Bu tez çalışmasında toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında bu iki ülkede istihdam, eğitim ve şiddet ile ilişkili olarak ne gibi sorunlar olduğunu, iki ülkede bu konu bağlamındaki farkları ve son olarak bu sorunlarda ne gibi çözümler getirebileceğimiz tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
While the concept of gender is a biological expression between men and women, gender emerges as a concept beyond the biological differences between both sexes. Gender inequality can be found almost all over the world. Inequality has existed in the past and still continues today. Gender inequality causes women or men not to have equal economic, sociocultural, political rights, services and resources because of their gender. Despite the attempts made in the world and in Turkey in order to eliminate gender inequality and ensure equality between the sexes, the desired level has not been reached yet. In our study, by pointing out this situation, gender inequality will be discussed in the example of Turkey and Russia from the nineties to the present. In this thesis, what kind of problems there are in relation to employment, education and violence in these two countries in the context of gender inequality, the differences in the context of this issue in these two countries, and finally what solutions we can bring to these problems are discussed.