Populism and COVID-19: The influence of COVID-19 on populism of AFD and perceptional change of AFD supporters towards national and international elites
Popülizm ve COVID-19: COVID-19'un AFD'nin popülizmi üzerindeki etkisi ve AFD destekçilerinin ulusal ve uluslararası elitlere bakış açısındaki değişim
  1. Tez No: 699695
  2. Yazar: FATİH ETKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Almanya için Alternatif (Almanca: Alternative für Deutschland, AfD) gibi popülist partilerin her kriz dönemlerinde, hükümetlerin yanı sıra ulusal ve uluslararası elitleri 'günah keçileri' olarak ilan etmeleridir. Krizleri belli 'korku' formlarına getirerek toplumdaki endişe seviyesini yukarıya taşıyıp kendilerinin 'tek çare' olarak savunmaktadırlar. Popülist partilerin bir diğer özelliği de krizlerin ve problemlerin açıklanmasında çok net ve sade açıklamalar getirmelerinin yanı sıra toplumun diğer problemleri ile birleştirmeleridir. Örneğin, göçmen krizini işsizlik oranındın artışına bağlarken; çok kültürlülüğü toplumun değerlerinin yıkılması ile eşleştirmektedirler. Popülist partiler, 2020'nin hemen başında patlak veren ve çok hızlı bir şekilde küresel salgına dönüşen COVID-19 hastalığını popülist literatürdeki korku ve kriz söylemleri ile harmanlayarak kendi güçlerini arttırmaya çalışmışlardır. AfD, bu süreçte bir 'ekonomi modelini' andıran mantıkla, toplumdaki şok ve karasızlığı popülist bir söylemle paketleyip topluma tekrar sunmuştur. Yani toplumdaki 'açıklayıcı talep ihtiyacını', kendi söylemleri ile kurdukları arz ile paketleyip, topluma özellikle sosyal medya araçları üzerinden sunmaktadırlar. Bu sebeplerden dolayı tezin en önem verdiği kısımların başında korona krizi sürecinde AfD'nin bu süreci nasıl değerlendirdiği incelenmektedir. Bunu yaparken, AfD'nin resmi kaynakları, liderlerinin konuşmaları ve sosyal medya paylaşımları korona krizi sürecinin ilk gününden başlayın Mayıs aynın ikinci haftasına kadar derinlemesine incelenmiştir. Bu tezin en onemli amaci, AfD'ye destek veren kişilerin hükümet elitlerine ve uluslararası elitlere (Avrupa Birliği) karşı düşüncelerinde bir değişim olup olmadığı ölçmektir.
Özet (Çeviri)
Populist parties including Alternative für Deutschland (AfD) frame the national and international elites as a scapegoat during all crises. By bringing the crises into certain 'fear' forms, populist parties raise the level of anxiety in the society and defend themselves as a 'sole remedy'. Another feature of populist parties is having a simple, clear-cut explanation for all problems, which combine current crises with other problems of society. For example, while linking the migrant crisis to an increase in the unemployment rate; they match multiculturalism with the destruction of society's values. The COVID-19 crisis has turned into a pandemic in a very short time and had an atomic impact on world politics. Populist parties have been trying to consolidate or increase their political power by conceptualising COVID-19 with fear and threat discourses in populism. During the COVID-19 pandemic, the AfD's strategy has resembled the logic of a 'business model'. The party has packaged shock and confusion in populist discourse and presented it to society again. In other words, they meet the 'need for explanatory demand' in the society with the supply which they set up using their own discourses. They then present them to the society especially through the channel of social media tools. For the seek of the main argument of this thesis, AfD's political performance during the coronavirus crisis has been analysed. Therefore, it is important to deeply analyse the AfD's official statements, leader's social media posts and tweets from the first day that COVID-19 appeared in Germany to the second week of May. The main purpose of this thesis is to analyse how the COVID-19 global crisis has been instrumentalized in the populist rhetoric by the AfD, as well as discuss perception shifts among AfD followers towards national and international elites.